fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w KPC: przy problemach z doręczeniem pozwu pomoże komornik

Fotorzepa, Radek Pasterski
Po zwrocie awizowanego dwukrotnie listu z pozwem nie można go już uznać za doręczony. Pracodawca będzie musiał wówczas skorzystać z usług komornika.

Pracodawcy na wstępnym etapie przygotowywania się do złożenia pozwu nie muszą obawiać się zmian wynikających z ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Przepisy dotyczące wymogów formalnych pism procesowych, w tym pozwu, uległy bowiem tylko drobnym korektom. Również przepisy określające właściwość sądów pracy zmieniły się w niewielkim stopniu. Natomiast utrudnienia mogą się pojawić, gdy pozew trafi już do sądu – istotnie skorygowano bowiem model doręczania pierwszych pism procesowych w sprawie.

Właściwość sądu

Zacznijmy od właściwości sądu. W zakresie ogólnej właściwości rzeczowej pozwalającej ustalić, czy w pierwszej instancji sprawę rozpozna sąd rejonowy czy okręgowy, wprowadzono tylko kosmetyczne zmiany. Nie dotyczą one jednak spraw z zakresu prawa pracy.

Pracodawcy kierują przeciwko zatrudnionym praktycznie jedynie pozwy o zapłatę, a tu nic się nie zmieniło. Nadal pozew do sądu okręgowego należy kierować tylko wtedy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA