Jak odróżnić mobbing od dyskryminacji

Granica między zachowaniem różnicującym położenie pracownika wobec kolegów a jego nękaniem może być niewyczuwalna. Ze statystyk wynika, że większość spraw sądowych o takie naruszenia wygrywają pracodawcy.

Publikacja: 19.11.2015 06:50

Foto: 123RF

Mobbing i dyskryminacja to zjawiska, które od zawsze istniały w miejscach pracy, ale sporadycznie trafiały przed sąd. Teraz oba coraz częściej są płaszczyzną sporu między pracodawcą a pracownikami. Wpływa na to rosnącą świadomość praw pracowniczych. Przyczynia się to do występowania z coraz większą liczbą roszczeń wynikających z poczucia krzywdy, przekonania zatrudnionych o wyrządzaniu im szkody.

Niejednokrotnie pracownicy powołują rozmaite okoliczności twierdząc, że padli ofiarą mobbingu, a w trakcie procesu sądowego okazuje się, że w rzeczywistości uważają, że doszło do dyskryminacji płacowej. Dzieje się tak, gdyż w praktyce granica między zachowaniem dyskryminującym a mobbingiem może być niewyczuwalna dla obu stron stosunku pracy.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a