fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy dyspozycyjność pracownika może być kryterium doboru do zwolnień grupowych?

dobór do zwolnień grupowych
Adobe Stock
Gdy podstawowym kryterium wyboru osób do zwolnienia jest przydatność zawodowa, jako uzupełniające wolno przyjąć możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy.

- W toku procedury zwolnień grupowych zwolniliśmy pracownicę przebywającą na urlopie rodzicielskim, wskazując jako przyczynę redukcję zatrudnienia. Pracownica skierowała pozew do sądu, oskarżając pracodawcę o dyskryminacyjne powody zwolnienia oraz o naruszenie zasad współżycia społecznego. Jej zdaniem jedynym powodem zwolnienia jest fakt, że korzysta z uprawnień rodzicielskich. Czy mamy szanse na wygranie takiego procesu? – pyta czytelnik.

Tak.

Pracodawca może wygrać proces, jeśli wykaże, że zwolnił powódkę w oparciu o ustalone kryteria, które miały obiektywny charakter, zaś przyczyna wypowiedzenia została określona prawidłowo.

Spór w tego typu procesach koncentruje się w pierwszej kolejności wokół ustalenia prawidłowości ustalenia kryteriów do zwolnienia. Sąd może po pierwsze ocenić prawidłowość postępowania pracodawcy w zakresie doboru pracowników przewidzianych do zwolnienia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 27 lutego 1997 r., I PKN 20/97, OSNAPiUS 19...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA