Czy można zwolnić pracownika, który przyszedł do zakładu w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim

Szef wręczający wymówienie osobie, która przychodzi do firmy tylko po to, aby zostawić zaświadczenie o niezdolności do pracy, naraża się na zarzut działania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego.

Aktualizacja: 13.11.2016 11:13 Publikacja: 13.11.2016 06:00

Czy można zwolnić pracownika, który przyszedł do zakładu w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim

Foto: 123RF

- Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który przyszedł do zakładu w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim? Czy wolno mu wtedy wręczyć wypowiedzenie? – pyta czytelnik.

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Rozważmy kilka opcji przy wypowiedzeniu bezterminowej umowy o pracę.

I WARIANT

Etatowiec przyszedł do zakładu, aby załatwić ważne dla zatrudniającego sprawy służbowe.

Podwładny obecny w pracy (wykonujący obowiązki wynikające z angażu lub też gotów do ich realizacji), którego niezdolność do pracy stwierdza zaświadczenie lekarskim, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ustanowionej w art. 41 k.p. >patrz wyciąg z kodeksu pracy. Jeżeli jednak pozostaje on w zakładzie lub przybywa do firmy po to, aby załatwić ważne sprawy dla przełożonego lub zakładu pracy (np. kończy ważną prezentację, gdy nikt inny nie może go zastąpić albo jedynie dostarczył zaświadczenie lekarskie), to zanim pracodawca wręczy mu pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, powinien zastanowić się, czy decyzja ta byłaby uzasadniona w obliczu art. 45 § 1 k.p. (>patrz wyciąg z kodeksu pracy) oraz czy nie będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.).

Analogicznie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2014 r. (I PK 172/13). Z pewnością wykluczone jest – w obliczu niezgodności z zasadami współżycia społecznego – wezwanie takiej osoby do firmy pod pretekstem np. konieczności wyjaśnienia przez nią istotnej sprawy służbowej, a po jej przybyciu – wręczenie pisma o rozwiązaniu stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Wątpliwe byłoby także rozstanie z podwładnym, który przyszedł do pracy podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim z własnej inicjatywy, po to, aby – w jego ocenie – zapobiec potencjalnym stratom (finansowym czy wizerunkowym) dla zatrudniającego, np. przeprowadził na „chorobowym" rozmowę z kluczowym kontrahentem pracodawcy, z którym już wcześniej prowadził negocjacje, a ta doprowadziła do podpisania intratnego dla firmy kontraktu.

II WARIANT

Etatowiec przyszedł do zakładu w prywatnych sprawach.

W takim przypadku dopuszczalne jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia, ponieważ przebywał w firmie, ale jego obecność w zakładzie nie pozostawała w związku z ważnymi sprawami dla przełożonego lub firmy. Nie korzysta on więc z ochrony, jaką zapewnia art. 41 k.p.

Uwaga! Artykułu 41 k.p. nie stosuje się w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 k.p. >patrz wyciąg z kodeksu pracy).

Podobnie możliwe jest zakończenie współpracy z etatowcem nieobecnym w pracy z powodu choroby, w trybie pilnym z jego winy (art. 52 § 1 k.p.). Ta norma zakazuje też złożenia podwładnemu wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.), w okresie ochronnym objętym tym przepisem. Podkreślenia wymaga także fakt, że skuteczne będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem tego okresu ochronnego, choćby ustanie stosunku pracy nastąpiło już w trakcie trwania tej ochrony.

—Anna Borysewicz, adwokat

podstawa prawna: art. 8, 41–411 § 1, art. 42 § 1, art. 45 § 1 oraz art. 52 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1666)

Wyciąg z kodeksu pracy

Art. 8. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Art. 411. § 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Art. 45. § 1. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

- Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, który przyszedł do zakładu w trakcie pobytu na zwolnieniu lekarskim? Czy wolno mu wtedy wręczyć wypowiedzenie? – pyta czytelnik.

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Rozważmy kilka opcji przy wypowiedzeniu bezterminowej umowy o pracę.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów