fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Informacja o warunkach zatrudnienia przy każdej umowie

Adobe Stock
Nie wystarczy poinformować zatrudnianej osoby o warunkach zatrudnienia przy zawarciu pierwszej umowy. Taką informację trzeba jej wręczać przy każdej kolejnej umowie, nawet jeśli warunki pracy się nie zmieniły.

- Zawieramy z pracownikiem umowę na okres próbny. Czy w razie kontynuacji zatrudnienia tej osoby mamy znów przekazać jej informację o warunkach zatrudnienia, czy wystarczy, że otrzyma ją przy pierwszej umowie? – pyta czytelniczka.

Taką informację należy przekazać pracownikowi w  ciągu 7 dni po każdym zawarciu umowy.

Zakres informacji o warunkach zatrudnienia wskazuje art. 29 § 3 kodeksu pracy. Pracownik powinien dowiedzieć się z niej o:

- obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

- wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,

- obowiązującej go długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- układzie zbiorowym pracy, którym jest objęty.

Czytaj także:

Z każdą zmianą nowa informacja? Niekoniecznie

Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, dodatkowo wskazuje w informacji porę nocną, miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia, a także przyjęty sposób potwierdzania ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA