fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowelizacja KPC: sędzia powie więcej bez obaw o wyłączenie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nie można już wyłączyć od orzekania sędziego, który przed wydaniem wyroku wyrazi swój pogląd co do zasadności roszczenia zgłaszanego przez firmę lub pracownika.

Wnioski o wyłączenie sędziów były od lat jednym z podstawowych sposobów na przeprowadzenie skutecznej obstrukcji procesowej. Zmiany przepisów dotyczących wyłączenia sędziów mają zapobiegać takiemu niecnemu wykorzystywaniu przepisów o wyłączeniu, ale nie tylko. Nowy model postępowania sytuuje sędziego na zupełnie innej pozycji niż dotąd. Ma on przestać być bezstronnym obserwatorem sporu pomiędzy stronami. Teraz może wypowiadać się na posiedzeniach i rozprawach w taki sposób, który dotąd groziłby natychmiastowym wnioskiem o jego wyłączenie.

Wniosek o wyłączenie...

Przypomnijmy, że sędzia lub ławnik podlega wyłączeniu z mocy ustawy albo na wniosek. Wyłączenie z mocy ustawy nie budzi takich emocji, jak wyłączenie z powodu zaistnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie (art. 49 § 1 k.p.c.). Wyłączenie z tego powodu następuje na wniosek strony lub na żądanie sędziego. To teg...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA