Umowa o pracę - zmiany: lepsze porozumienie niż wypowiedzenie

Pracownik może próbować uchylić się od skutków wyrażenia zgody na zmianę treści umowy o pracę, powołując się na wady swojego oświadczenia woli. To jednak dość trudno udowodnić.

Publikacja: 08.11.2016 06:00

Umowa o pracę - zmiany: lepsze porozumienie niż wypowiedzenie

Foto: 123RF

Zmiana warunków pracy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na dokonanie zmiany postanowień angażu w ustalonym terminie. To porozumienie nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć do celów dowodowych lepiej, aby miało taką postać. Zwykle następuje to przez złożenie przez firmę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażeniu przez niego zgody. Może mieć także postać aneksu do umowy o pracę.

Wystąpienie z propozycją zmiany umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnej zmiany warunków pracy lub płacy. Stosuje się do niej odpowiednio – na podstawie art. 300 kodeksu pracy – przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne). Pracownik może więc przyjąć ofertę pracodawcy pragnącego zmienić treść umowy w określonym terminie przez zwykłe wyrażenie na to zgody. Przy czym jego zgoda może być uzewnętrzniona w sposób wyraźny. Z reguły stanowi ją złożone firmie oświadczenie o przyjęciu propozycji albo może być także wyrażona w sposób dorozumiany – przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje decyzję (propozycję) szefa. Etatowiec może też bez żadnego uzasadnienia nie przyjąć proponowanej zmiany.

Odwołanie możliwe

Zawarcie przez strony porozumienia zmieniającego treść łączącej je umowy o pracę jest dla nich wiążące. Dlatego pracownik nie ma możliwości swobodnej zmiany zdania i odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia o wyrażeniu akceptacji na modyfikację warunków pracy lub płacy. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, może być skuteczne tylko wtedy, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). Zatem zmiana stanowiska przez pracownika, który najpierw zgodził się na modyfikację angażu za porozumieniem, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie wiąże szefa.

Pracownik może jedynie próbować uchylić się od skutków swojej zgody na zmianę treści angażu poprzez powołanie się na wady swojego oświadczenia woli. W takim przypadku oceny skuteczności takiego odwołania dokonuje się w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego regulujące wady oświadczenia woli (art. 82- 88 k.c.). Zwykle chodzi tu o działanie pod wpływem błędu lub podstępu, ewentualnie groźbę bezprawną. W praktyce jednak rzadko bywa to skuteczne. Na ogół pracownicy nie są w stanie wykazać, że działali pod wpływem błędu.

Inne warunki

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy to podstawowy sposób zmiany treści umowy poprzez jednostronne oświadczenie szefa. Jest ono konieczne, gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika i ten nie wyraża zgody na modyfikację. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wtedy, gdy szef zaproponuje zatrudnionemu na piśmie nowe warunki angażu oraz wypowie mu dotychczasowe. Dokonanie takiego wypowiedzenia powoduje, że gdy pracownik nie przyjmie nowych zasad pracy lub płacy, składając odpowiednie oświadczenie w tej sprawie, stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia, bez potrzeby dokonywania dodatkowego wypowiedzenia >patrz ramka.

Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowane mu warunki, co często następuje poprzez jego milczenie, zgodnie z treścią wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy zmienią się w takim zakresie, w jakim były objęte wypowiedzeniem. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu rozwiązującym umowę o pracę ( art. 42 § 1 k.p.). Wypowiedzenie zmieniające dotyczące umowy na czas nieokreślony musi wskazywać przyczyny uzasadniające dokonanie takiej decyzji. To jeden z podstawowych warunków formalnych. Przy czym wskazanie tej przyczyny musi być zgodne z prawdą oraz konkretne.

Jakie różnice

Porozumienie zmieniające może nastąpić tylko wtedy, gdy obie strony godzą się na zmodyfikowanie umowy. Natomiast wypowiedzenie zmieniające umożliwia szefowi zmianę umowy bez potrzeby uzyskiwania uprzedniej zgody etatowca. Przy czym brak akceptacji pracownika na zaproponowane warunki w ostateczności prowadzi do rozwiązania umowy po upływie okresu wypowiedzenia.

Ponadto o ile zawarcie porozumienia zmieniającego nie zostało szczegółowo określone w kodeksie pracy (brak wymagań co do jego formy lub treści), o tyle wypowiedzenie zmieniające jest czynnością znacznie bardziej sformalizowaną. Stosuje się do niej odpowiednio zasady obowiązujące przy wypowiadaniu umów o pracę.

Istotne jest też to, że porozumienie zmieniające wywołuje skutki w nim przewidziane w dacie określonej przez strony. Zmiana warunków angażu może nawet nastąpić w dniu zawarcia porozumienia. Natomiast przy wypowiedzeniu zmieniającym zaproponowane w nim modyfikacje wchodzą w życie dopiero po upływie okresu wypowiedzenia (np. po trzech miesiącach).

Inne są także możliwości zaskarżania przez etatowca działań pracodawcy do sądu pracy. Przy wypowiedzeniu zmieniającym może on dochodzić przywrócenia dotychczasowych warunków pracy, kwestionując zasadność wypowiedzenia lub podnosząc naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Przy porozumieniu zmieniającym zaś pracownik, chcąc odzyskać dotychczasowe warunki pracy, może powołać się tylko na wady swojego oświadczenia woli. Nie podważy natomiast zasadności dokonanych zmian w treści umowy czy ich zgodności z przepisami o wypowiadaniu. Taka forma modyfikacji angażu jest więc zdecydowanie bardziej korzystna dla firmy.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach

Ile czasu do namysłu

Oświadczenie z odmową zaproponowanych warunków pracownik powinien złożyć do połowy okresu wypowiedzenia. Jeżeli nie zrobi tego w tym czasie, uważa się, że – w myśl art. 42 § 3 k.p. – zgodził się na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające zasady pracy lub płacy powinno zawierać odpowiednie pouczenie w tej sprawie. Gdy go zabraknie, pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków aż do końca okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające musi także pouczać pracownika o prawie wniesienia odwołania do sądu (art. 30 § 5 k.p.).

Czego unikać

- składania wypowiedzenia zmieniającego pracownikom szczególnie chronionym, np. kobietom w ciąży lub osobom w wieku przedemerytalnym

- zawierania porozumienia tylko w formie ustnej

- zmuszania pracowników do zawarcia porozumienia podstępem lub groźbą bezprawną

Zmiana warunków pracy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na dokonanie zmiany postanowień angażu w ustalonym terminie. To porozumienie nie musi być sporządzone w formie pisemnej, choć do celów dowodowych lepiej, aby miało taką postać. Zwykle następuje to przez złożenie przez firmę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażeniu przez niego zgody. Może mieć także postać aneksu do umowy o pracę.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego