Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 grudnia 2018 r. (I PK 176/17).
Wyrokiem z 14 października 2016 r. sąd rejonowy zasądził od pozwanego na rzecz byłej pracownicy zadośćuczynienie wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, kwotę na rzecz skapitalizowanej renty wyrównawczej oraz zwrot kosztów opieki osoby trzeciej wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. W pozostałej części oddalił powództwo.
Sąd ustalił, że kobieta, w trakcie zatrudnienia u pozwanego, 29 listopada 2010 r. uległa wypadkowi przy pracy. W protokole dotyczącym ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy w pkt 4 wskazano m.in., że zespół powypadkowy ustalił, iż zgodnie z poleceniami kierownika:
- powódka miała wyznaczone stanowisko pracy przy zmywaniu blach,
- przy wykonywaniu tej pracy nie powinna przebywać na innym stanowisku,
- samodzielnie, naruszając zasady ustalonego porządku i organizacji pracy, udała się na nie swoje stanowisko pracy, gdzie nie powinna się znajdować,...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.