fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polecenie wykorzystania zaległego urlopu a choroba pracownika

123RF
Polecenie wykorzystania zaległego wypoczynku do końca września traci aktualność, jeśli pracownik się rozchorował. Szef nie może bowiem udzielić urlopu osobie niezdolnej do pracy.
ODROCZONA ZALEGŁOŚĆ

- Pracodawca wydał pracownikowi polecenie, aby wykorzystał zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku kalendarzowego do 30 września następnego roku. Jednak przed wyznaczonym terminem pracownik się rozchorował. Czy polecenie będzie aktualne po zakończeniu zwolnienia lekarskiego i pracownik powinien od razu iść na urlop?

Nie.

Polecenie wykorzystania urlopu zaległego w terminie do 30 września jest niemożliwe do wykonania, jeśli w tym samym czasie pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Urlopu można udzielić wyłącznie pracownikowi zdolnemu do pracy. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu zaległego po jego powrocie do pracy, w najbliższym możliwym terminie.

Czytaj także: Obowiązki pracownika w przypadku choroby na urlopie wypoczynkowym

Pracodawca może skierować pracownika na urlop wypoczynkowy w celu wykorzystania urlopu zaległego z poprzedniego roku do końca września roku następnego. Art. 168 kodeksu pracy stanowi, że urlo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA