Uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę w orzecznictwie SN

W świetle rozstrzygnięć sądowych oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę musi wyraźnie tłumaczyć powody zwolnienia. Dodatkowe argumenty przed sądem mogą tylko uzupełniać wskazane wcześniej powody.

Aktualizacja: 10.11.2019 22:49 Publikacja: 10.11.2019 00:01

Uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę w orzecznictwie SN

Foto: Adobe Stock

W wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 2019 r. (sygn. III PK 71/18) sędziowie SN potwierdzili co do zasady swoje dotychczasowe wypowiedzi dotyczące konkretyzacji obowiązku wskazania przez pracodawcę w pisemnym oświadczeniu woli przyczyny wypowiedzenia. Zgodnie z tezą tego wyroku wskazanie przyczyny (przyczyn) wypowiedzenia przesądza o tym, że spór przed sądem pracy może się toczyć tylko w jej (ich) granicach. Inaczej rzecz ujmując, okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o wypowiedzeniu stosunku pracy (jego warunków), a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, pracodawca zaś pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia.

Pozostało 93% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe