fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powrót z delegacji w niedzielę bez rekompensaty

123RF
Jeśli podróż służbowa pracownika obejmuje kodeksową niedzielę, ma on prawo do dnia wolnego tylko wtedy, gdy w tym czasie pracował lub gdy są to godziny objęte jego rozkładem czasu pracy.

- Pracownik wyjechał w delegację o godz. 4.00 w poniedziałek. Jako środek przejazdu określono pociąg. Teraz domaga się dnia wolnego, bo przeczytał, że oznaczało to pracę w niedzielę. Czy faktycznie tak jest? – pyta czytelniczka.

Nie.

Zakładając, że przejazd przypadał poza godzinami pracy i podczas podróży pracownik nie świadczył pracy, nie przysługuje mu rekompensata za pracę w niedzielę.

Przedział godzin

Za pracę w niedzielę uważa się pracę przypadającą na godziny od 6.00 w kalendarzową niedzielę do 6.00 następnego dnia. Oznacza to, że kodeksowa niedziela kończy się o godz. 6.00 w poniedziałek, chyba że pracodawca wyznaczy jej inny przedział czasowy w przepisach wewnętrznych (np. od 7.00 do 7.00 następnego dnia, od 0.00 do 24.00 w niedzielę kalendarzową). Faktycznie zatem, jeśli w firmie nie obowiązują inne godziny niż kodeksowe (6.00-6.00), to praca od godz. 4.00 w  poniedziałek kalendarzowy oznaczałaby pracę w niedzielę. A za taką udzielany jest co do za...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA