fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Miliony trujących paragonów – każdy bierze je do ręki

Fotorzepa/Michał Walczak
NSZZ Solidarność alarmuje: największe sieci handlowe stosują paragony zawierające rakotwórczy bisfenol A. Nawet 2 mln pracowników handlu powinno nosić maseczki i bawełniane rękawiczki, chroniące ich przed skutkami działania tej substancji.

Eksperci NSZZ Solidarność przeanalizowali paragony wydawane w losowo wybranych 8 sieciach handlowych działających w Polsce. Tylko w jednej z nich nie zanotowano tej substancji. W pozostałych stężenie bisfenolu A przekraczało normalną zawartość tej substancji np. w pożywieniu nawet tysiąc krotnie.

Bisfenol A (BPA), jest powszechnie występującym związkiem, który naśladuje żeńskie hormony estrogeny. Stałe narażenie na jego działanie może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory: rak piersi, rak prostaty.

Czytaj także: NSA: paragon nie musi trafić do ręki klienta

Jest powszechnie wykorzystywany w wykorzystywany w opakowaniach do żywności, plastikowych butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Unia Europejska w 2011 r. zakazała stosowania BPA przy produkcji butelek dla dzieci.

– Bisfenol A po prostu poprawia termoczułość paragonów – tłumaczy dr Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dotyczącego narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED.- Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży.

- Przede wszystkim będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne – dodał Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA