Przerywany czas pracy jako system czasu pracy jest stosunkowo mało popularny wśród pracodawców. Tymczasem w przypadku firm, których działalność opiera się na świadczeniu usług jedynie w określonych godzinach (najczęściej porannych i popołudniowych), może się on stać alternatywą dla pracy zmianowej.
Czytaj także: Dodatkowa przerwa w pracy a przekazanie zmiany i nadgodziny
Przerywany czas pracy można jednak wprowadzić jedynie, gdy uzasadnia to rodzaj pracy lub jej organizacja. Takim systemem czasu pracy mogą zostać objęci np. kierowcy autobusów szkolnych czy pracownicy instytucji kultury.
Jedna dłuższa pauzaPrzerywany czas pracy to system czasu pracy, w którym pracownik świadczy pracę według ustalonego z góry rozkładu przewidującego jedną przerwę w ciągu doby. Tej przerwy nie wlicza się do czasu pracy, ale za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.
System ten pr...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.