fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zakaz konkurencji a przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę

Adobe Stock
Co do zasady nowy pracodawca nie jest związany umową lojalnościową zawartą przez poprzedniego pracodawcę na okres po ustaniu zatrudnienia. Nie jest to jednak reguła bez wyjątków.

Skutki przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę określa kodeks pracy. W myśl art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych pracowników, którzy świadczą pracę na innej podstawie niż umowa o pracę (wówczas osoba przejmująca zakład nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz zobowiązana jest zaproponować im nowe warunki pracy i płacy; § 5).

Zatem co do zasady w razie zmiany pracodawcy na podstawie art. 231 § 1 k.p. nowy pracodawca przejmuje wszystkie – zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe – prawa i obowiązki wynikające z istniejących stosunków pracy. Ponadto ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałych przed przejęciem przez niego zakładu pracy.

Czytaj też: Przejście zakładu pracy a klauzula o zakazie konkurencji

Gwarant lojalności

Zakaz k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA