fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie uproszczone: nie będzie obowiązku składania pism procesowych na formularzach

Adobe Stock
Po 6 listopada br. w postępowaniu uproszczonym nie będzie obowiązku składania pism procesowych na formularzach. W tym trybie nie będą już rozpatrywane spory wymagające udziału ławników.

Jedną z największych odmienności postępowania uproszczonego jest to, że pozew i część innych pism procesowych trzeba składać na formularzu. Po zmianach, które nastąpiły w 2017 r., w postępowaniu tym rozpoznawano sprawy przed sądami pracy o roszczenia wynikające z umów, w których wartość przedmiotu sporu nie przewyższała 20 000 zł (wcześniej było to 10 000 zł).

Od 7 listopada 2019 r., kiedy wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, zniknie obowiązek składania pism procesowych na formularzach. Dotyczy to nie tylko pozwu, ale też odpowiedzi na pozew, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, pozwu wzajemnego i pisma zawierającego wnioski dowodowe.

Przykład:

12 listopada 2019 r. pracownik pobrał z internetu wzór formularza pozwu, wypełnił go i złożył w sądzie rejonowym pozew przeciwko pracodawcy o zapłatę nagrody jubile...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA