fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus w firmie nie może być tematem tabu - co grozi za zatajenie informacji o zakażeniu

Powrót do stacjonarnej pracy łączy się z koniecznością stosowania reguł sanitarnych
shutterstock
Zatajenie informacji o zakażeniu jednego z pracowników i zignorowanie konieczności podjęcia dodatkowych działań ochronnych, może narazić pracodawcę nie tylko na odpowiedzialność cywilną, ale i karną.

W związku z epidemią koronawirusa pracodawcy podejmują szereg działań prewencyjnych, które mają na celu zminimalizować istniejące zagrożenia. Praca hybrydowa, wprowadzenie ograniczeń korzystania z części wspólnych, częste dezynfekcje – to tylko niektóre z nich. Co jednak, jeśli pracodawca dowiaduje się, że jeden z pracowników ma koronawirusa? Pracodawcy nie zawsze są przygotowani na taką ewentualność, a niektórzy rozważają nawet zatajenie takiej informacji przed pracownikami. Nie radzimy.

Obowiązki informacyjne

W ramach ogólnych obowiązków dbałości pracodawcy o stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy pracodawcy mają obowiązek przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach (art. 2071 § 1 pkt 1 k.p.). Ponadto, w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia, pracodawca jest obowiązany ni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA