Nowy rejestr delegowanych

ZUS będzie szybciej i pewniej wystawiał zaświadczenia A1 dla pracujących za granicą.

Aktualizacja: 20.10.2016 18:28 Publikacja: 20.10.2016 18:13

Nowy rejestr delegowanych

Foto: 123RF

Właśnie ruszył ogólnopolski rejestr zaświadczeń A1 potwierdzających prawo do ubezpieczenia w Polsce pracownika wyjeżdżającego do innego kraju Unii Europejskiej. Ułatwi on Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wychwytywanie nieprawidłowości.

Zagraniczne usługi, polska specjalność

W ostatnich latach delegowanie pracowników stało się specjalnością polskich firm, które wysyłają do Niemiec, Francji czy Belgii z roku na rok więcej zatrudnionych. Dobitnie świadczą o tym liczby.

W 2012 r. ZUS wystawił 340 tys. zaświadczeń A1, a w 2015 r. było ich już 463 tys. Urzędnicy szacują, że w tym roku padnie kolejny rekord i liczba wystawionych zaświadczeń A1 przekroczy pół miliona.

Do tej pory w każdym oddziale ZUS funkcjonował oddzielny rejestr. Zdarzało się, że firmy, które w jednym oddziale spotkały się z odmową wystawienia formularza A1, zmieniały swoją lokalizację, aby kolejne wnioski składać w innych oddziałach. Od października pełna informacja o złożonych przez firmę wnioskach i formularzach wystawionych na konkretnego pracownika będzie dostępna od ręki w każdym oddziale i inspektoracie ZUS w całej Polsce. Ma to przyspieszyć wystawianie zaświadczeń dla zweryfikowanych przez ZUS firm. Poprawi także kontrolę nad wnioskami składanymi przez nowe podmioty, których oświadczenia nie zostały jeszcze zweryfikowane przez kontrolerów ZUS czy skarbówki. Chodzi tutaj szczególnie o wymóg prowadzenia w Polsce co najmniej 25 proc. działalności. Zgodnie z unijnymi przepisami jest to jeden z podstawowych warunków delegowania pracowników do innego kraju Unii.

Doradcy i poradniki

Aby ułatwić kilkudziesięciu tysiącom firm delegowanie pracowników za granicę, ZUS monitoruje obecnie oddziały i inspektoraty, do których napływa najwięcej takich wniosków (liderem są tu trzy oddziały warszawskie, na drugim miejscu jest Kraków, a dalej Opole, Gdańsk i Zabrze). Tam, gdzie będzie taka potrzeba, pojawią się specjalne okienka wyłącznie dla firm delegujących pracowników. W tych okienkach zasiądą zaś doradcy, którzy pomogą przedsiębiorcom w prawidłowym wypełnieniu wniosków i zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Ma to maksymalnie przyspieszyć weryfikację wniosków. Dzięki temu przedsiębiorcy powinni załatwiać takie sprawy za pierwszym razem, bez potrzeby ponownej wizyty w oddziale i uzupełniania niekompletnego wniosku.

Oprócz tego ZUS we współpracy z delegującymi przygotowuje specjalny poradnik, który ma pomóc naszym przedsiębiorcom w sprawnym poruszaniu się w gąszczu unijnych przepisów. Znajdą się w nim także szczegółowe informacje o przesłankach, jakie muszą spełnić poszczególni pracownicy, np. urzędnicy służby cywilnej, marynarze czy samozatrudnieni, aby mogli zostać uznani za delegowanych do innego państwa zgodnie z prawem.

Lepsza reputacja za granicą

Polscy przedsiębiorcy delegujący pracowników do wykonywania usług w innych krajach UE pozytywnie oceniają inicjatywę ZUS.

– Wprowadzenie ogólnopolskiego systemu odciąży przedsiębiorców, którzy musieli dotychczas udowadniać ZUS, że nie składali wniosków o wydanie formularza A1 w innych oddziałach – mówi Stefan Szwarc, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy. – Powinno to także przyspieszyć wymianę informacji pomiędzy ZUS a zagranicznymi instytucjami kontrolującymi polskie firmy. Jeśli dostaną szybką informację zwrotną, że zaświadczenie A1 wystawione na daną osobę nie zostało sfałszowane i jest legalne, poprawi to reputację naszych firm za granicą.

Ewa Kosowska - dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS

Zależy nam, by stworzyć system, dzięki któremu sprawnie będziemy wystawiali formularze A1 dla polskich pracowników wyjeżdżających za granicę, które utrzymają się w mocy w razie przeprowadzenia kontroli i weryfikacji informacji podanych we wniosku przez przedsiębiorcę starającego się o taki formularz. Przede wszystkim jednak chodzi o to, by już na etapie składania wniosku przedsiębiorcy dostali pełną informację na ten temat i wsparcie ze strony doradcy. Będziemy kontrolować każdą nową firmę pojawiającą się w rejestrze pod kątem spełniania warunków delegowania pracowników do innych państw UE. Chcemy, by było jak najmniej cofnięć formularzy A1, bo przez to pracownik traci prawo do ubezpieczenia w Polsce.

Właśnie ruszył ogólnopolski rejestr zaświadczeń A1 potwierdzających prawo do ubezpieczenia w Polsce pracownika wyjeżdżającego do innego kraju Unii Europejskiej. Ułatwi on Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wychwytywanie nieprawidłowości.

Zagraniczne usługi, polska specjalność

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego