Opieka nad swoimi dziećmi w czasie zwolnienia lekarskiego - czy jest podstawą do odebrania zasiłku

Opieka nad swoimi dziećmi w czasie zwolnienia lekarskiego nie jest podstawą do odebrania zasiłku. Jeśli lekarz uznał, że chory nie musi leżeć, może on również odprowadzić dziecko do żłobka czy przedszkola.

Publikacja: 18.10.2018 05:50

Opieka nad swoimi dziećmi w czasie zwolnienia lekarskiego - czy jest podstawą do odebrania zasiłku

Foto: 123RF

- Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę być sama w domu z małym dzieckiem i się nim zajmować, czy zawsze wtedy musi być w domu jeszcze ktoś? Czy starsze dziecko mogę zawieźć do szkoły? Czy mogę iść z dzieckiem do lekarza? Ogólnie rzecz biorąc – czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę dalej „być matką", czy L-4 to wyklucza? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Choroba dziecka uchroni przed zwolnieniem z pracy

Pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich mogą kontrolować „więksi" pracodawcy, zgłaszający do ubezpieczeń społecznych powyżej 20 osób. Mniejsze firmy mogą zwrócić się z wnioskiem o przeprowadzenia kontroli do ZUS. Kontroler ustala, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim:

1. nie pracuje,

2. nie wykorzystuje zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Istotne w tej sytuacji jest to, jaki kod wstawił lekarz na wydanym zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA. Może to być symbol:

„1" – oznaczający, że pacjent musi leżeć, albo

„2" – wskazujący, że chory może chodzić.

Pracownik, który ewidentnie wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, dopuszcza się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Może to stanowić podstawę rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Takim nieprawidłowym wykorzystywaniem ZLA jest m.in. podejmowanie czynności, które mogą przedłużyć okres rekonwalescencji.

Jeżeli podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego ubezpieczony musi leżeć, to z punktu widzenia celu i przeznaczenia tego zwolnienia powinien korzystać z pomocy osoby trzeciej w zaopiekowaniu się dziećmi.

Natomiast w przypadku osoby, która może chodzić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. zawiozła dziecko do szkoły. Pójście z dzieckiem do lekarza czy odprowadzenie go do szkoły, w tym sprawowanie opieki w domu, nie niweczą celu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli kontroler ZUS nie zastanie ubezpieczonego w domu, pracownik musi w tej sprawie złożyć pisemne wyjaśnienie. Informacja o odprowadzeniu dziecka do przedszkola czy szkoły stanowi usprawiedliwienie takiej nieobecności. ?

Łucja Kobroń-Gąsiorowska adwokat, BCKG Adwokaci

podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU z 1999 r. nr 65, poz. 743)

podstawa prawna: ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1368 ze zm.)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego