fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyskryminacja, mobbing: straszenie zwolnieniami to zły pomysł na zmobilizowanie pracowników

123RF
Wypowiedzenia umów przygotowane tylko w celu uzyskania lepszych wyników pracy może narażać pracodawcę na zarzut stosowania dyskryminacji czy mobbingu.

- Pracodawca przygotował i przekazał kierownikowi firmy wypowiedzenia dla kilku pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony. Kierownik poinformował o tym pracowników, nie przekazując im jednak wypowiedzeń i uzależniając je od przyszłych wyników finansowych. Taka sytuacja powtarza się co jakiś czas. Czy można to uznać za mobbing albo szantaż? Od kiedy takie wypowiedzenia mają ważność? – pyta czytelnik.

W opisanej sytuacji pracodawca powinien postępować ostrożnie i mieć na uwadze szereg przepisów prawa pracy dotyczących nie tylko reguł wypowiadania umów o pracę, ale też zakazu dyskryminacji i mobbingowania pracowników.

Czytaj także: Mobbing i dyskryminacja: pracownicy zyskali więcej uprawnień

Powód wypowiedzenia

Wypowiadając umowę na czas nieokreślony, pracodawca ma obowiązek podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy. Okolicznością uzasadniającą wypowiedzenie może być niezdolność pracownika do wykonywania określonej pracy, brak ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA