Koronawirus: praca zdalna też musi być bezpieczna

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec osób, którym polecił pracę zdalną lub hybrydową, w dużej mierze pokrywają się z tymi przy telepracy. Niektóre kwestie trzeba jednak rozwiązać inaczej.

Publikacja: 14.10.2020 17:15

Koronawirus: praca zdalna też musi być bezpieczna

Foto: Adobe Stock

Od pewnego czasu panuje powszechne przekonanie, że pandemia się skończy, ale praca zdalna pozostanie z nami na stałe. Statystyki pokazują, że ponad 70 proc. pracowników umysłowych nadal pracuje zdalnie lub hybrydowo. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pracodawcy nakazują wykonywanie pracy z domu, ale także dlatego, że pracownicy nauczyli się wykonywać zadania poza biurem, a nawet dostrzegli w tej sytuacji szereg korzyści dla siebie.

Gdy Polska wprowadziła lockdown, biura zamykały się i przenosiły pracowników do pracy zdalnej w trybie nadzwyczajnym, stosując rozwiązania wypracowywane ad hoc. Presja czasu i wyjątkowość sytuacji spowodowały, że praktycznie nigdzie nie było możliwości dogłębnego przemyślenia przyjętych rozwiązań. W zasadzie w żadnej firmie nie wprowadzono nowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wykonywanej zdalnie, z domu lub innego miejsca.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego