Proces pracownika z pracodawcą - ile kosztuje

Obecnie opłata od pozwu pracodawcy zależy od wartości przedmiotu sporu. Zwykle będzie ona wyższa niż przed zmianą. Wzrosły też koszty odpisów dokumentów, kopii i nośników informatycznych.

Publikacja: 09.10.2019 17:00

Proces pracownika z pracodawcą - ile kosztuje

Foto: Fotolia

Zasady uiszczania kosztów sądowych w sprawach pracowniczych nie zmieniały się od czasu uchwalenia obecnej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 28 lipca 2005 r. Ustawę tę znowelizowano przy okazji fundamentalnej zmiany procedury cywilnej dokonanej ustawą z 4 lipca 2019 r. Zmienione w tym zakresie przepisy obowiązują od 21 sierpnia 2019 r. Zmiany nie są tak rewolucyjne, jak te dotyczące procedury, ale również mogą przysporzyć dużych kłopotów interpretacyjnych.

Koszty sądowe obejmują opłaty od wnoszonych w sprawie pism procesowych oraz wydatki, głównie na opinie biegłych. Ostatnia duża zmiana przepisów o kosztach w sprawach cywilnych miała miejsce w 2005 r. Wprowadzono wówczas zasadę, że w sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu (WPS) przewyższa 50 000 zł, od wszystkich pism podlegających opłacie uiszcza się opłaty stosunkowe. Jednak przepis zawarty w jednym artykule – art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (u.k.s.c.) – był na tyle niejasny, że jego prawidłowa interpretacja wymagała wydania kilkunastu uchwał przez Sąd Najwyższy. Po nowelizacji prawdopodobnie zajdzie podobna potrzeba. Nowa wersja również nie jest jednoznaczna, nawet uwzględniając dotychczasowy dorobek orzecznictwa.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona