Polscy pracodawcy zatrudniają coraz więcej cudzoziemców, w szczególności obywateli państw z naszego wschodniego sąsiedztwa. Wielu z nich posiada tzw. Kartę Polaka, czyli dokument poświadczający przynależność do narodu polskiego. Ułatwia ona podjęcie zatrudnienia w Polsce. Wokół Karty Polaka powstały jednak liczne mity. Rozwiewamy najważniejsze z nich.
1.
Karta Polaka jest równoznaczna z polskim obywatelstwem – FAŁSZ
Karta Polaka to plastikowa karta bardzo podobna do polskiego dowodu osobistego. Nie jest ona jednak równoważna z polskim obywatelstwem. To zupełnie inny dokument, który przyznaje tylko niektóre uprawnienia, np. prawo do pracy czy możliwość ubiegania się o obywatelstwo polskie po kilku latach pobytu w Polsce.
Przyznanie Karty Polaka nie oznacza nabycia polskiego obywatelstwa. Osoby posiadające ten dokument nadal są uznawane za obcokrajowców na gruncie polskich przepisów.
Czytaj też:
Pracownik zza granicy musi mieć legalną podstawę pobytu w ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.