fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiana struktury organizacyjnej zakładu pracy jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Fotolia
Likwidacja stanowiska, z którym jako jedynym powiązane są fachowe funkcje, oznacza likwidację jedynego miejsca pracy tego rodzaju i nie trzeba porównywać pracownika, który odchodzi, z innymi – wynika z jednego z wyroków.

W wyroku z 9 maja 2019 r. (sygn. I PK 40/18) Sąd Najwyższy uznał, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być w szczególności likwidacja stanowiska pracy rozumiana jako zmiana struktury organizacyjnej zakładu pracy, polegająca na likwidacji jedynego lub wszystkich stanowisk pracy danego rodzaju i powodująca konieczność zwolnienia wszystkich pracowników zatrudnionych na tym stanowisku lub stanowiskach. Tak rozumiana likwidacja stanowiska pracy jest sama w sobie wystarczającą przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. W takich przypadkach nie ma konieczności porównywania pracowników i stosowania kryteriów doboru do zwolnienia.

Orzeczenie to tłumaczy, jak powinien postąpić pracodawca likwidujący stanowiska jednostkowe występujące w jego strukturze organizacyjnej, i wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą dotyczącą tej problematyki.

Czytaj też:

Likwidacja stanowisk pracy kadry kierowniczej

Przyszła likwidacja stanowiska pracy uzas...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA