Wiza „Vander Elst” dostępna dla cudzoziemców spoza Unii

Polska firma może delegować do Niemiec pracowników będących obywatelami Ukrainy na podstawie wizy „Vander Elst", bez odrębnych zezwoleń. Jej uzyskanie nie jest jednak pewne w każdym przypadku.

Publikacja: 07.10.2017 08:30

Wiza „Vander Elst” dostępna dla cudzoziemców spoza Unii

Foto: AdobeStock

- Czy o wizę Vander Elst w Ambasadzie w Warszawie może się starać obywatel Ukrainy, który pracuje w Polsce na podstawie wizy wydanej w oparciu o oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy? Takich przypadków jest w końcu najwięcej. – pyta czytelnik.

Co do zasady nie ma przeszkód do ubiegania się o wizę „Vander Elst" na podstawie posiadanej wizy krajowej typu D wydanej w związku z faktem pracy w Polsce w oparciu o oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Jednak to, czy ta wiza zostanie przyznana, zależy od okoliczności konkretnej sprawy.

Wiza Vander Elst jest wydawana w celu przejściowego świadczenia usług w Niemczech przez przedsiębiorcę z innego kraju członkowskiego. Zapisana w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) zasada swobody świadczenia usług obejmuje prawo przedsiębiorstw do realizacji usług w innym państwie członkowskim, do którego mogą tymczasowo delegować swoich pracowników w tym celu bez wymogu posiadania odrębnych zezwoleń na pracę.

Bez dodatkowych zezwoleń

Dotyczy to również obywateli państw trzecich zatrudnionych w państwach członkowskich, z których następuje delegowanie. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu (C-43/93). Wprost zanegował wówczas możliwość wprowadzania dodatkowych ograniczeń w postaci zezwoleń na pracę dla obywateli państw trzecich, którzy legalnie świadczą pracę na terytorium innego państwa członkowskiego, a jedynie tymczasowo są wysyłani do wykonania swoich zadań do innego kraju UE. Istotny jest przy tym tymczasowy charakter wysłania za granicę.

Czasowe delegowanie

Przy tymczasowości delegowania oczekuje się, że po skończonym wykonywaniu pracy za granicą pracownik powróci do państwa, z którego został delegowany. Jeżeli więc z okoliczności sprawy wynika, że pracownik nie został delegowany, a raczej zatrudniony, aby świadczyć na stałe pracę w kraju, do którego został wysłany, to nie będzie można mówić o delegowaniu.

Nie dłużej niż pół roku

Delegowanie do Niemiec obywatela Ukrainy zatrudnionego w Polsce jest możliwe po uzyskaniu przez niego wizy „Vander Elst" w Ambasadzie w Warszawie. Przy ubieganiu się o tę wizę, pracownicy Ambasady z pewnością będą badali fakt posiadania prawa do pobytu w Polsce, jak i okoliczność tymczasowego wysyłania cudzoziemca do pracy za Odrę.

Jednym z dokumentów upoważniających do legalnego podjęcia pracy w Polsce jest – obok zezwolenia na pracę – również oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Ta procedura jest adresowana wyłącznie do obywateli 6 państw, tj. Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy. Praca na podstawie zarejestrowanego oświadczenia jest jednak ograniczona czasowo. Łączny okres wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, niezależnie od liczby zarejestrowanych oświadczeń i liczby podmiotów powierzających mu wykonywanie pracy.

Z kolei do tytułów uprawniających do przebywania na terenie RP należy z pewnością zezwolenie na pobyt czasowy. Do tej kategorii jest zaliczana również wiza wydana za granicą. Wskazać bowiem należy, że cudzoziemcy, dla których pracodawcy uzyskają oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, najczęściej przebywają w Polsce na podstawie wizy krajowej typu D wydanej właśnie w celu pracy na podstawie oświadczenia. Wiza wystawiana jest na czas ważności oświadczenia, tj. również na pół roku.

Tymczasowy charakter

Kluczową kwestią przy ubieganiu się o wizę „Vander Elst" jest wykazanie, że osoba, która świadczy pracę na podstawie oświadczenia i przebywa w Polsce na podstawie wizy – a zatem przez okres 6 miesięcy – będzie wykonywała w Niemczech powierzone jej przez pracodawcę zadania tymczasowo. Z uwagi na krótki okres ważności oświadczenia jest to zadanie utrudnione, ale nie niemożliwe.

Jeśli wyjazd do Niemiec będzie trwał np. 2 tygodnie po 3 miesiącach pracy w Polsce, nie powinno być problemu. Natomiast pobyt w Niemczech przez cały okres ważności oświadczenia nie gwarantuje uzyskania wizy „Vander Elst".

Z praktyki wynika, że dłuższe delegowanie do Niemiec cudzoziemców pracujących w oparciu o oświadczenie również jest możliwe. Wymagane jest bowiem, aby pracownik przepracował w Polsce w oparciu o oświadczenie co najmniej miesiąc. Na pozostałe 5 można go zatem wysłać za Odrę. Istotne jest jednak przedłożenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się o wizę. Konieczne jest dostarczenie m.in. umowy o pracę bądź dokumentu zlecenia, jak również porozumienia o delegowaniu zawierającego dane pracownika oraz informacje dotyczące okresu delegacji, jej powodu, miejscowości oraz firmy, do której pracownik będzie delegowany.

Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpraca@rp.pl

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego