fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Zmiana czasu z letniego na zimowy - czy będzie nadgodzina

Adobe Stock
Pracownicy, którzy mają zaplanowaną nocną zmianę z 27 na 28 października, kiedy nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy, przepracują o godzinę więcej. Będzie to dla praca nadliczbowa, za którą należy im się dodatkowa rekompensata.

Tej nocy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. W teorii o godzinie 3.00 wskazówki powinno się cofnąć na godz. 2.00. Czasokres od godz. 2.00 do 3.00 wystąpi zatem dwa razy. Tym samym doba potrwa nie 24, ale 25 godzin.

Dla osób, które pracują w ciągu dnia, ta zmiana to ewentualna godzina snu więcej. Inaczej jest w przypadku pracowników, którzy tej nocy będą w pracy. Nocka w ostatni weekend października oznacza dla nich dodatkowe 60 minut pracy. Gdy nocna zmiana obejmuje 8 godzin, w tę noc będzie trwała 9, a gdy trwa 12 godzin – przedłuży się do 13 godzin.

Za nadgodzinę...

Jak wynika z art. 80 kodeksu pracy, dodatkowe 60 minut pracy to praca nadliczbowa. W tym jednym przypadku nie będzie ona wynikać – jak to zwykle bywa – ze szczególnych potrzeb pracodawcy czy konieczności usuwania awarii, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo ochrony mienia lub środowiska, ale z kalendarza. Mimo to pracodawcy mają obowiązek wypłacić za nią pracownikom, oprócz wynagrodzenia za pełny przepracowany wymiar czasu pracy w miesiącu, również wynagrodzenie i dodatek z tytułu nadgodzin.

... pensja i dodatek

Zazwyczaj przesunięcie zegarków powoduje jedną godzinę nadliczbową wynikającą z przekroczenia dobowego. Za taką nadgodzinę przysługuje co do zasady dodatek w wysokości 50 proc. Jeśli jednak praca przypada w porze nocnej, w niedzielę lub w święto, które miało być dla pracownika wolne od pracy, zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy, dodatek ten wynosi 100 proc.

Prawo do tego dodatku należy rozpatrywać z tytułu ostatniej godziny pracy, która może przypadać jeszcze na porę nocną lub na niedzielę. Zależy to od wewnętrznych uregulowań, które wskazują ich przedziały czasowe obowiązujące w firmie.

Z dodatkiem za noc

Wypłacając dodatek z tytułu nadgodziny, która zostanie spowodowana zmianą czasu z letniego na zimowy, pracodawca nie powinien zapomnieć również o 20-proc. dodatku z tytułu pracy w porze nocnej. W tę noc będzie on przysługiwał za jedną godzinę więcej niż zwykle.

Może ostatni raz

W Unii Europejskiej trwają prace nad całkowitą likwidacją czasu zimowego. Tematem zajęła się Komisja Europejska. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje, w których zdanie na ten temat mógł wyrazić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej. KE ma wkrótce przedstawić propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Jednak zmiany wejdą w życie najwcześniej w 2019 r. Czekają nas zatem jeszcze przynajmniej dwie zmiany – z czasu letniego na zimowy w 2018 r. i z zimowego na letni w 2019 r. ©?

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA