fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Równe traktowanie pracowników także przy typowaniu do szkoleń

123RF
Wybierając pracowników do udziału w szkoleniu szef musi kierować się obiektywnymi przesłankami. W przeciwnym razie naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pominiętych osób.

- Nie wytypowałem jednej z pracownic do udziału w dość ważnym i drogim szkoleniu. Szkolenie obejmowało również weekend, a ja uznałem, że pracownica spędzi ten czas w szpitalu przy chorej matce. Kobieta wniosła do sądu pracy pozew o 5 tys. zł tytułem odszkodowania za pominięcie jej przy typowaniu do uczestnictwa w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje zawodowe ze względu na płeć. Jak możemy się bronić w tym postępowaniu? – pyta czytelnik.

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na płeć. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, m.in. z tej właśnie przyczyny (art. 183a § 1-2 k.p.).

Czytaj także: Dostęp pracowników do szkoleń na równych prawach

Za naruszenie powyższej zasady uważa się różnicowanie przez...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA