fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Weksel zakazany w relacjach pracownik - pracodawca

Fotorzepa
Pracodawcom nie wolno stosować weksli przy odpowiedzialności materialnej pracowników. Zabraniają tego regulacje kodeksu pracy i orzecznictwo sądowe.

Mimo dość ugruntowanego obecnie kierunku orzecznictwa Sądu Najwyższego nadal wielu pracodawców stosuje weksle pracownicze jako jeden z instrumentów przymusu dyscyplinującego podwładnych >patrz ramka. Wciąż zdarzają się np. weksle zabezpieczające roszczenia pracodawcy nieświadomego stanu prawnego, które mogłyby powstać, gdyby pracownik odszedł z firmy. To tzw. weksle gwarancyjne, będące swego rodzaju lojalką, które pracownicy podpisują, bojąc się, że nie dostaną pracy bądź że stracą etat.

Tymczasem stosowanie takich zabezpieczeń jest absolutnie niedopuszczalne i tutaj orzecznictwo Sądu Najwyższego jest spójne od lat 90. ubiegłego wieku.

Bardziej popularne są jednak weksle przy odpowiedzialności materialnej (za szkody), a szczególnie gdy pracownika obciąża się za mienie powierzone. W takich sytuacjach pracodawcy najczęściej podsuwają etatowcowi do podpisania dokument in blanco. Czy jest to jednak legalne?

Jak się zmieniało

Zagadnienie dopus...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA