Bezprawne rozwiązanie umowy o pracę a prawo do urlopu wypoczynkowego - wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że pracownikowi przywróconemu przez sąd do pracy należy się urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.

Aktualizacja: 04.10.2020 14:50 Publikacja: 04.10.2020 00:01

Bezprawne rozwiązanie umowy o pracę a prawo do urlopu wypoczynkowego - wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi za okres od dnia niezgodnego z prawem zwolnienia do dnia przywrócenia do pracy. Natomiast po rozwiązaniu stosunku pracy – ma on prawo do świadczenia pieniężnego za urlop, którego nie wykorzystał.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 25 czerwca 2020 r. w  sprawach połączonych C-762/18 i C-37/19. Uznał wówczas, że art. 7 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dyrektywy 2003/88) stoją na przeszkodzie orzecznictwu krajowemu, według którego pracownikowi zwolnionemu niezgodnie z prawem, a następnie przywróconemu do pracy zgodnie z prawem krajowym w następstwie stwierdzenia nieważności jego zwolnienia na mocy orzeczenia sądu, nie przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego za okres od dnia zwolnienia do dnia przywrócenia (lub prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop) z tego względu, że podczas tego okresu nie świadczył rzeczywiście pracy na rzecz pracodawcy.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego