fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Kamery w zakładzie pracy nie będą mogły kontrolować pracowników

Fotolia
Monitoring nie będzie już mógł być wykorzystywany do nadzorowania, czy pracownik właściwie wykonuje swoje obowiązki.

Niedawno opublikowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt przepisów wprowadzających ustawę o ochronie danych osobowych zawiera liczne przepisy sektorowe, w tym dotyczące prawa pracy. Najważniejsza zmiana dotyczy monitoringu w miejscu pracy. Będzie on mógł być stosowany do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia lub zachowania tajemnicy informacji. O jego wprowadzeniu należy poinformować z 14-dniowym wyprzedzeniem w regulaminie pracy, a nowo zatrudnioną osobę uprzedzić przed rozpoczęciem pracy. Monitoring nie będzie jednak mógł stanowić środka kontroli wykonywania pracy.

– To wydaje się rewolucyjne, bo temu właśnie celowi dotychczas najczęściej monitoring służył – mówi radca prawny Sławomir Paruch, partner w Raczkowski Paruch. – Moim zdaniem przepis powinien raczej mówić o zakazie inwigilacji.

Zwraca też uwagę, że skoro w postępowaniach karnych i cywilnych są dopuszczalne dowody z nielegalnych nagrań, to jest duża szansa, że sąd dopuści także materiał z monitoringu wykorzystywanego wbrew temu zakazowi. Podkreśla jednak, że projekt rozwiązuje wiele problemów, jak uregulowanie kwestii przetwarzania danych biometrycznych czy zgody pracownika na przetwarzanie danych.

–Jest to krok w dobrym kierunku, oczywiście, jeśli przepis nie zostanie zaostrzony w czasie konsultacji – dodaje.

Jeśli bowiem przepisy będą zbyt ścisłe, firmy mogą po prostu przetwarzać dane w innym państwie. Przykładem niech będą informacje o przeszłości kryminalnej i kredytowej, których zbieranie dla zagranicznych przedsiębiorstw jest standardem.

– Istniejąca dotychczas ochrona w Polsce była iluzoryczna, bo zgodnie z prawem można było te dane przekazać do Wielkiej Brytanii i tam z nich korzystać, a gospodarka na tym traciła – wskazuje Sławomir Paruch. – Projekt jednak w ogóle nie odnosi się do tych danych, które z punktu widzenia pracodawców są często najbardziej istotne. A posługiwanie się zgodą pracownika, która została dopuszczona w projekcie, na przetwarzanie tych danych może być dyskusyjne – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA