fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy

AdobeStock
Sąd rozstrzyga roszczenia pracownika poszkodowanego wskutek wypadku przy pracy wobec pracodawcy po rozpatrzeniu sprawy o odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego.

Przeciwko naszej spółce były pracownik wystąpił o zadośćuczynienie 30 tys. zł. Chodzi o skutki wypadku przy pracy na maszynie produkcyjnej. Następnie wystąpił do ZUS o odszkodowanie. Czy w takiej sytuacji postępowanie sądowe będzie kontynuowane, skoro ZUS jeszcze nie wydał decyzji? – pyta czytelnik.

Sąd najprawdopodobniej zawiesi postępowanie o zadośćuczynienie wytoczone przez byłego pracownika. Nie wyklucza to jednak stosownej sygnalizacji takiej możliwości ze strony pracodawcy – spółki. Będzie to miało uzasadnienie przede wszystkim w uzupełniającym charakterze roszczenia dochodzonego przed sądem względem roszczenia ewentualnie uznanego na mocy decyzji ZUS.

Odrębne rekompensaty

Jednorazowe odszkodowanie dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (o którym mowa w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych; tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1205),...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA