fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyskryminacja: ułatwienia procesowe nie gwarantują pracownikowi wygranej

Fotolia.com
Katalog przyczyn dyskryminacji jest obecnie otwarty. Nie musi to jednak oznaczać, że pracownikom będzie łatwiej dochodzić swoich praw.

W sprawach o dyskryminację obowiązuje zasada tzw. przeniesionego ciężaru dowodu. Oznacza ona, że w przypadku postawienia przez pracownika zarzutu nierównego traktowania w miejscu pracy, to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia przed sądem, że jest niewinny. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie ma żadnych obowiązków, jeśli chodzi o dowodzenie swoich racji. W praktyce ich niewypełnienie bardzo często powoduje przegraną pracownika, a w konsekwencji – brak lub niższe od pierwotnie dochodzonego odszkodowanie.

Łatwiej w sądzie...

Przepisy uprzywilejowują przed sądem pracownika walczącego z dyskryminacją. W procesach dotyczących dyskryminacji pracownikom przysługują pewne ułatwienia w zakresie dowodzenia swoich racji.

Czytaj także: Dyskryminacja w pracy - uproszczony mechanizm dowodzenia

Zgodnie z art. 183b § 1 kodeksu pracy za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z przyczyn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA