- Zatrudnionego w spółce z o.o. chcemy zwolnić dyscyplinarnie, wskazując jako przyczynę ciężkie naruszenie obowiązku pracowniczego polegającego na nierespektowaniu zapisu regulaminu pracy. Zapis ten przewiduje, że prowadzenie przez etatowca działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest ciężkim naruszeniem porządku i dyscypliny. Z tym konkretnym pracownikiem nie zawarliśmy jednak oddzielnej umowy o zakazie konkurencji. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe? – pyta czytelniczka.
Nie.
regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron umowy (art. 104 § 1 kodeksu pracy). Jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Nie może być mniej korzystny dla podwładnych niż przepisy kodeksu pracy, aktów wykonawczych, układów zbiorowych pracy czy porozumień zbiorowych (art. 9 § 2- 3 k.p.). Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (II PK 194/13) „Regulamin pracy nie może ustanawiać zakazu dodat...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.