fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy zakaz konkurencji zapisany w regulaminie pracy wiąże pracownika?

Adobe Stock
Zakaz konkurencji ustalony w regulaminie pracy nie wiąże pracownika. Jego naruszenie nie może więc stanowić podstawy do rozwiązania umowy o pracę.

- Zatrudnionego w spółce z o.o. chcemy zwolnić dyscyplinarnie, wskazując jako przyczynę ciężkie naruszenie obowiązku pracowniczego polegającego na nierespektowaniu zapisu regulaminu pracy. Zapis ten przewiduje, że prowadzenie przez etatowca działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest ciężkim naruszeniem porządku i dyscypliny. Z tym konkretnym pracownikiem nie zawarliśmy jednak oddzielnej umowy o zakazie konkurencji. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe? – pyta czytelniczka.

Nie.

regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron umowy (art. 104 § 1 kodeksu pracy). Jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Nie może być mniej korzystny dla podwładnych niż przepisy kodeksu pracy, aktów wykonawczych, układów zbiorowych pracy czy porozumień zbiorowych (art. 9 § 2- 3 k.p.). Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (II PK 194/13) „Regulamin pracy nie może ustanawiać zakazu dodat...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA