- Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Pracuje po 6 godzin od poniedziałku do piątku. Na polecenie przełożonego przyszedł do pracy w sobotę i pracował 8 godzin. W umowie o pracę pracownika nie ma nic na temat opłacania dodatkowej pracy. Jak mamy rozliczyć tę pracę? – pyta czytelniczka.
Za sobotnią pracę pracownik powinien otrzymać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Zrekompensuje to zarówno dzień pracy, jak i 6 z 8 przepracowanych godzin. Za pozostałe dwie godziny należy mu wypłacić zwykłą stawkę godzinową.
Czytaj też: Niepełnoetatowiec też ma nadgodziny: za sobotnią pracę płaca zamiast wolnego
Limit w umowiePrzy zatrudnieniu niepełnoetatowym pracodawca i pracownik ustalają w umowie o pracę limit, przekroczenie którego daje zatrudnionemu prawo do wynagrodzenia takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
W stanowisku z 21 kwietnia 2011 r. (GPP-501-4560-6-1/11/PE/RP) Główny Inspektorat Pracy wskazał, że pułap godzin, którego przek...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.