fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niepełnoetatowiec nie wypracuje nadgodzin w wolną sobotę

Adobe Stock
Jeśli umowa nie wskazuje limitu, po przekroczeniu którego zatrudniony na część etatu dostaje pensję jak za nadgodziny, dodatkowe wynagrodzenie należy mu się dopiero po przekroczeniu ośmiu godzin pracy, nawet jeśli ma to miejsce w wolną dla niego sobotę.

- Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Pracuje po 6 godzin od poniedziałku do piątku. Na polecenie przełożonego przyszedł do pracy w sobotę i pracował 8 godzin. W umowie o pracę pracownika nie ma nic na temat opłacania dodatkowej pracy. Jak mamy rozliczyć tę pracę? – pyta czytelniczka.

Za sobotnią pracę pracownik powinien otrzymać dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Zrekompensuje to zarówno dzień pracy, jak i 6 z 8 przepracowanych godzin. Za pozostałe dwie godziny należy mu wypłacić zwykłą stawkę godzinową.

Czytaj też: Niepełnoetatowiec też ma nadgodziny: za sobotnią pracę płaca zamiast wolnego

Limit w umowie

Przy zatrudnieniu niepełnoetatowym pracodawca i pracownik ustalają w umowie o pracę limit, przekroczenie którego daje zatrudnionemu prawo do wynagrodzenia takiego jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

W stanowisku z 21 kwietnia 2011 r. (GPP-501-4560-6-1/11/PE/RP) Główny Inspektorat Pracy wskazał, że pułap godzin, którego przek...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA