fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dla kogo dłuższy okres ochrony przedemerytalnej

Adobe Stock
Niektórzy pracownicy korzystają z dłuższego niż czteroletni okresu ochrony przedemerytalnej. Ukończenie powszechnego wieku emerytalnego nie oznacza, że ta ochrona wygasła.

Obecnie wielu pracodawców szuka oszczędności pozwalających przetrwać trudny okres spowolnienia gospodarczego wywołanego światową pandemią COVID-19, wywołaną wirusem SARS-CoV-2. W tym celu dokonują m.in. przeglądu kadr. Aby minimalizować społecznie negatywne skutki swoich oszczędności, często decydują się na zwalnianie osób posiadających uprawnienia emerytalne, które tracąc zatrudnienie realnie nie tracą środków utrzymania.

Odchodząc od oceny etycznej takiego działania, należy przestrzec, że po stronie pracodawcy występuje ryzyko, jeśli zdecyduje się zwolnić osobę, która w 2020 r. nabyła uprawnienia do emerytury powszechnej ze względu na wiek.

Czytaj także:

Ochrona przedemerytalna: nie każda emerytura z wcześniejszą ochroną

Skutki zawirowań

Zwalniając w najbliższym czasie np. mężczyznę urodzonego w marcu 1955 r. pracodawca może dojść do uzasadnionego wniosku – analizując treść art. 39 kodeksu pracy – że we wrześniu 2020 r. ma on już ukończone...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA