fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Urlop rodzicielski: rodzic coraz dłużej chroniony

Z urlopu rodzicielskiego będzie można korzystać do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia
123RF
Za cztery miesiące pracownik korzystający z rocznego urlopu rodzicielskiego będzie pod ochroną nawet półtora roku. Wystarczy, że połączy opiekę nad dzieckiem z pracą na pół etatu. Gdy podwładny pójdzie następnie na urlop wychowawczy, może być nie do ruszenia prawie pięć lat.

Ochrona pracowników związana z rodzicielstwem trwa obecnie prawie cztery lata. Doliczając dziewięć miesięcy ciąży, pracownica ma gwarancję ochrony etatu prawie przez pięć lat. Policzmy: dziewięć miesięcy ciąży, potem rok tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego, a na końcu 35-miesięczny urlop wychowawczy. Oczywiście na taką ochronę może liczyć kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Panie z terminowymi angażami nie mają tyle szczęścia...

Niebawem rodzice będą chronieni jeszcze bardziej. Od 2 stycznia 2016 r. wejdzie bowiem w życie nowelizacja kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1268), która zmieni dotychczasowe zasady nabywania i udzielania rodzicielskich uprawnień.

Co prawda nie zmieni się ich wymiar – urlop macierzyński nadal będzie trwał 20 tygodni, gdy na świat przyjdzie jedno dziecko, a urlop rodzicielski wydłuży się jedynie o dotychczasowy wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego (który zniknie z k.p.) i wynosić będzie 32 tygodnie. Jednak umiejętne korzystanie z urlopu rodzicielskiego pozwoli rodzicowi ochronić etat nawet przez 64 tygodnie. Jak to możliwe?

Dwa razy dłuższa ochrona na tzw. rocznym urlopie rodzicielskim będzie możliwa, jeśli rodzic zdecyduje się na korzystanie z niego w trybie łączenia go z pracą. Zgodnie z nowym art. 1821e k.p. jednym ze sposobów wykorzystywania urlopu rodzicielskiego jest bowiem możliwość pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Praca (na maksymalnie pół etatu) zapewni 64 tygodnie ochrony zatrudnienia, podczas gdy wybieranie rodzicielskiego w klasyczny sposób – bez łączenia z pracą – uchroni przed wypowiedzeniem jedynie przez 32 tygodnie. Stanie się tak, ponieważ od 2 stycznia 2016 r. inaczej będziemy ustalać i odliczać z przysługującej puli urlopowej wolne wykorzystywane w połączeniu z pracą w obniżonym wymiarze.

To rewolucyjna zmiana, która spowoduje, że urlop rodzicielski wykorzystywany w ten sposób będzie po prostu dłuższy. Jak bowiem stanowi art. 1821e § 2 k.p. – okres, o który wydłuża się urlop rodzicielski, stanowi iloczyn liczby tygodni łączenia opieki z pracą w obniżonym wymiarze etatu. Jeśli zatem podwładny zechce wykorzystać cały tzw. roczny urlop rodzicielski w nowym wymiarze (32 tygodnie), pracując na pół etatu, w rzeczywistości będzie na nim 64 tygodnie i przez ten czas zapewni sobie ochronę przed zwolnieniem. Jeśli tuż po nim będzie chciał wykorzystać całą pulę urlopu wychowawczego, będzie pod ochroną przez kolejne 35 miesięcy.

Trzeba jednak pamiętać, że wydłużeniu zawsze ulega jedynie ta część urlopu, którą pracownik ma zamiar wykorzystać, równocześnie pracując. Tutaj zaś obowiązuje zasada czterokrotnego podziału tego uprawnienia.

Także 16 tygodni urlopu rodzicielskiego – co będzie stanowić pełny jego wymiar, gdy pracownik z niego skorzystał bez ciągłości po macierzyńskim – będzie można wybrać, łącząc go z pracą na część etatu. Wówczas 16 tygodni przełoży się na 34 tygodnie rzeczywistej pracy i ochrony w wymiarze czasu obniżonym do połowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA