Czy praca na komputerze uprawnia do dofinansowania przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych

Pracownik, który jednorazowo spędza minimum cztery godziny przed ekranem monitora, ma prawo do ubiegania się o dofinansowanie zakupu okularów.

Aktualizacja: 10.09.2016 11:44 Publikacja: 10.09.2016 02:00

Czy praca na komputerze uprawnia do dofinansowania przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych

Foto: ROL

Dziś wielu pracowników wykonując przez siebie obowiązki wynikające ze stosunków pracy musi korzystać ze szkieł korekcyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest zagwarantować pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną (art. 207 k. p.). Pracodawca ma obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Chodzi w szczególności m.in. o organizację pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o reagowanie na potrzeby w zakresie bhp.

Zgodnie z art. 237

6

§ 1 i 3 k.p.: „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Z kolei jak wynika z § 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dalej, w treści tego autorki czytamy, że „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego".

Dla kogo okulary

Pracownik może starać się o uzyskanie dofinansowania na zakup okularów korygujących wzrok. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy, co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Warunkiem jest – aby taki pracownik jednorazowo spędzał minimum cztery godziny przed ekranem monitora (przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze nie musi być spełnione w każdym dniu tygodnia, jeżeli tylko pracownik zatrudniony jest na co najmniej 1/2 etatu).

Co istotne, pracownik, który stara się o takie dofinansowanie, zobowiązany jest użytkować w czasie pracy monitor ekranowy. Zgodnie z ww. rozporządzeniem – monitorem ekranowym jest – urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu.

Również laptopy

Z treści § 8 cytowanego rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. nie wynika, że obowiązek refundowania kosztów okularów korygujących wzrok dla pracowników dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych przy komputerach stacjonarnych. Warunkiem jednak jest, aby monitor ekranowy stanowił stałe wyposażenie stanowiska pracy danego pracownika, w tym sensie, że jego stanowisko pracy może zostać zaliczone do grupy stanowisk pracy objętych przepisami rozporządzenia.

W ocenie głównego inspektoratu pracy również pracownicy zatrudnieni przy monitorach ekranowych komputerów przenośnych (laptopów) mogą być uznani za pracowników, którym przysługują okulary korygujące wzrok refundowane ze środków pracodawcy, jeżeli laptop jest narzędziem pracy pracownika przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (pismo głównego inspektora pracy z 21 grudnia 2012 r. w sprawie finansowania przez pracodawcę zakupu okularów dla pracujących na laptopach).

Poza tym, osoba, która ubiega się o dofinansowanie winna dysponować odpowiednimi dokumentami. Każda osoba ubiegająca się o dofinansowanie zobowiązana jest uzyskać aktualne zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy przeprowadzającego badania profilaktyczne, zalecającego stosowanie okularów korygujących wzrok, a następnie jest zobligowana przedłożyć taki dokument pracodawcy.

Po spełnieniu wszystkich tych warunków pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok.

Pozostaje jeszcze do ustalenia kwestia dot. dofinansowania zakupu szkieł kontaktowych. Co zrobić, gdyby pracownik chciał dofinansowania nie okularów a szkieł kontaktowych. Obowiązujące przepisy prawne posługują się tylko pojęciem „okulary korygujące". Brak jest w nich pojęcia „szkieł kontaktowych". Niewątpliwie z językowego punktu widzenia trudno uznać, aby w zakresie znaczeniowym pojęcia „okulary" mieściło się pojęcie „szkła kontaktowe". Wobec tego trzeba zaznaczyć, iż w polskich przepisach brak jest regulacji kwestii refundacji zakupu szkieł kontaktowych na wzór refundacji zakupu okularów korygujących wzrok.

Namiastką takiej regulacji na gruncie prawa unijnego jest jedynie dyrektywa 90/270/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe. Określa ona obowiązki pracodawcy dot. m.in. prowadzenia oceny stanowisk pracy z monitorami ekranowymi, zapewnienia ochrony wzroku pracowników (w tym zapewnienia urządzeń korygujących wzrok, o ile potrzeba ich stosowania przy monitorze, stwierdzona zostanie w czasie badań okulistycznych), stosowania przerw w pracy z monitorem albo zmiany charakteru pracy (na pracę zmniejszającą obciążenie związane z obsługą monitora).

Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie by, w danym zakładzie pracy pracodawca aktami wewnętrznymi uregulował tę kwestię.

Komentarz autorki

Anna Brzozowska, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Przemysława Kowalewskiego

Kwestia refundacji okularów korygujących wzrok jest obecna w polskim prawie od wielu lat. Wyraźnie dostrzegalny jest brak analogicznych przepisów odnoszących się do szkieł kontaktowych. Obecnie korekcja wzroku niejednokrotnie dokonywana jest przy pomocy szkieł kontaktowych. Co więcej, niejednokrotnie w przypadku niektórych pracowników już z zaleceń samych lekarzy wynika konieczność stosowania przez nich szkieł kontaktowych ze względów zdrowotnych. Pracownicy tacy, z uwagi na ich wadę wzroku nie mogą natomiast korzystać z okularów korygujących wzrok. W tym zakresie w polskich przepisach można dostrzec problem. O ile, bowiem kwestia refundacji przez pracodawcę zakupu okularów korygujących wzrok została dość szczegółowo uregulowana w aktach prawnych rangi ustawy i rozporządzenia, o tyle tego samego nie można powiedzieć o kwestii uregulowania tej samej problematyki w zakresie szkieł kontaktowych. Brak bowiem takich przepisów wydaje się swego rodzaju dyskryminacją zwłaszcza tych pracowników, którzy ze względów zdrowotnych muszą korzystać ze szkieł kontaktowych i nie mogą ich zastąpić okularami korekcyjnymi. W czasach tworzenia przepisów dotyczących okularów korekcyjnych szkła kontaktowe nie miały aż tak powszechnego zastosowania, ale dziś problem ten zyskuje na znaczeniu w wielu zakładach pracy. ?

BHP

Dziś wielu pracowników wykonując przez siebie obowiązki wynikające ze stosunków pracy musi korzystać ze szkieł korekcyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest zagwarantować pracownikom profilaktyczną opiekę zdrowotną (art. 207 k. p.). Pracodawca ma obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Chodzi w szczególności m.in. o organizację pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o reagowanie na potrzeby w zakresie bhp.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego