fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przywrócenie do pracy a urlop wypoczynkowy

Adobe Stock
Pracownik, którego sąd przywrócił do pracy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego u dotychczasowego pracodawcy również za czas od zwolnienia do przywrócenia, chyba że pracował wtedy gdzie indziej.

Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 czerwca 2020 r. (łączone sprawy C-37/19 oraz C-762/18).

Zwolnienie po powrocie na etat

Trybunał Sprawiedliwości odpowiadał na pytania sądu bułgarskiego i włoskiego, które zostały zadane w bardzo podobnych sprawach. Jedna dotyczyła nauczycielki muzyki, a druga pracownicy banku. W obu sprawach scenariusz był taki sam – pracodawca zwolnił pracownicę, którą sąd przywrócił do pracy. Niedługo po tym przywróceniu, pracodawca ponownie zwolnił pracownicę. Tym razem skutecznie.

W obu sprawach pracodawca po drugim zwolnieniu wypłacił ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przy jego obliczaniu nie uwzględnił jednak dni pomiędzy pierwszym zwolnieniem a przywróceniem do pracy. W efekcie każda z pracownic otrzymała ekwiwalent za niewykorzystany urlop w mniejszej wysokości niż oczekiwała.

Czytaj także: Przywrócenie do pracy na koszt i ryzyko pracodawcy

Pracownice uznały takie działan...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA