Zakaz konkurencji a naruszenie zasad współżycia społecznego

Naruszenie zasad współżycia społecznego może być skutecznym zarzutem w sytuacji niewykonania umownego zobowiązania, niedochowania terminu czy przedawnienia.

Publikacja: 07.09.2017 02:00

W wyroku z 15 września 2015 r. (II PK 242/14) SN uznał, że nie jest wyłączone stosowanie klauzul generalnych z art. 8 k.p. w odniesieniu do umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 k.p.). Z kolei w wyroku z 16 grudnia 2014 r. (I PK 125/14, OSNAPiUS 2016/7/82) stwierdził, że zachowanie pracodawcy polegające na zawarciu przyrzeczonej umowy na okres próbny z jednoczesnym natychmiastowym jej wypowiedzeniem, stanowi nadużycie prawa do rozwiązywania w tym trybie umowy o pracę (art. 8 k.p.).

Uzasadniona zwłoka

Z kolei wyrok SN z 2 grudnia 2014 r. (I PK 113/14) stanowi wyraz sensownego zastosowania art. 8 k.p. do sytuacji, w których mająca oparcie w uzasadnionych przyczynach decyzja szefa o rozstaniu z pracownikiem wiąże się z niewielkim naruszeniem procedur. W tym orzeczeniu SN uznał, że jeśli rozwiązanie umowy o pracę było uzasadnione, ale nastąpiło z nieznacznym naruszeniem terminu z art. 52 § 2 k.p., to sąd może oddalić roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, jeżeli stałoby to w sprzeczności z art. 8 k.p. W takim przypadku sąd powinien uzasadnić, dlaczego przekroczenie terminu uznano za nieznaczne oraz z jakich przyczyn uwzględnienie powództwa pozostawałoby w sprzeczności z art. 8 k.p.

Walka o czas

Zarzut nadużycia prawa jest często powoływany w kontekście przedawnienia roszczeń. Terminy przedawnienia roszczeń służą zagwarantowaniu pewności obrotu prawnego. Z tego względu zarzut przedawnienia można uznać za naruszający zasady współżycia społecznego w sytuacjach usprawiedliwionych wyjątkowymi okolicznościami (por. np. wyrok SN z 4 marca 1998 r., II UKN 536, OSNP 1999 nr 4, poz. 147). Dlatego długie opóźnienie w dochodzeniu roszczeń – nawet usprawiedliwione – nie powinno prowadzić do nieuwzględnienia zarzutu przedawnienia (por. wyrok SN z 4 marca 2010 r., I PK 186/09). Wykazanie niezgodności zarzutu przedawnienia z zasadami współżycia społecznego obciąża tę osobę, która zgłasza niezgodność. W tym przypadku prawie zawsze jest to pracownik.

W wyroku z 12 stycznia 2012 r. (I PK 88/11) SN wskazał, że etatowiec kwestionujący legalne uprawnienie do podnoszenia przedawnienia przez pracodawcę musi wykazać – zgodnie z art. 6 k.c. – przesłanki swojej kontestacji. Konstrukcja nadużycia prawa (art. 8 k.p.) ma charakter wyjątkowy i chociaż może mieć zastosowanie w przypadku nadużycia prawa przez osobę korzystającą z zarzutu przedawnienia, to jednak istnieje domniemanie, że osoba uprawniona korzysta z prawa podmiotowego w sposób legalny, zasługujący na ochronę prawną. Zarzut nadużywania prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia zawsze jest oceniany w kontekście wszystkich okoliczności sprawy.

Ważny powód opóźnienia

W wyrokach z 13 czerwca 2013 r. (I  PK 29/13) i z 4 października 2011 r. (I PK 48/11) SN stwierdził, że przy ocenie, czy zarzut przedawnienia stanowi nadużycie prawa, rozstrzygające znaczenie mają okoliczności konkretnego przypadku zachodzące po stronie poszkodowanego oraz osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. W szczególności znaczenie ma charakter uszczerbku, jakiego doznał poszkodowany, przyczyna opóźnienia w dochodzeniu roszczenia i czas trwania tego opóźnienia, a także zachowanie obydwu stron stosunku zobowiązaniowego. Zastosowanie art. 8 k.p. jest uzasadnione szczególnie wtedy, gdy szef celowo wprowadzał pracownika w błąd co do zasadności jego roszczenia.

Przykład:

Pracodawca zwodził podwładnego, obiecując mu zaspokojenie roszczenia o zapłatę zaległych premii. Pozorował pertraktacje ugodowe, robiąc to tylko po to, aby roszczenie etatowca się przedawniło. Następnie podczas procesu podniósł zarzut przedawnienia. Jeśli pracownik wykaże te okoliczności, będzie miał duże szanse na to, że sąd – mimo przedawnienia – uwzględni jego roszczenie, powołując się na art. 8 k.p. Gdyby jednak pracownik zbyt długo zwlekał z wniesieniem sprawy do sądu, może się to obrócić przeciwko niemu.

Zastosowanie art. 8 k.p. w kontekście przedawnienia nie zawsze musi być związane z negatywną oceną zachowania osoby zobowiązanej do świadczenia, czyli pracodawcy (por. wyrok SN z 12 lutego 2009 r., III CSK 272/08). Przedawnienie roszczenia może bowiem nastąpić w sytuacji, w której szef nie czynił żadnych starań, aby do niego doszło, natomiast po stronie etatowca leżały obiektywnie istniejące przyczyny uniemożliwiające mu dochodzenie roszczenia. Najczęściej może tu chodzić o chorobę i to taką, która występowała przez dłuższy czas.

W orzecznictwie przyjmuje się, że do zwalczenia przedawnienia nie wystarczy z pewnością powołanie się na ogólnie zły stan zdrowia pracownika. Typowym usprawiedliwieniem dla przekroczenia ustawowego terminu dochodzenia roszczeń jest natomiast długi pobyt pracownika w szpitalu bezpośrednio przed upływem terminu, czy obłożna choroba trwająca kilka miesięcy poprzedzających upływ przedawnienia.

Przykład:

Pracownik wniósł pozew o zapłatę premii jubileuszowej. Spółka podniosła zarzut przedawnienia. Etatowiec twierdzi, że narusza ona zasady współżycia społecznego, ponieważ firma nie poinformowała go o terminach przedawnienia, a on nie posiadał takiej wiedzy. Ta okoliczność z pewnością nie jest wystarczająca, aby zarzut przedawnienia został uznany za nadużycie prawa. ?

W wyroku z 15 września 2015 r. (II PK 242/14) SN uznał, że nie jest wyłączone stosowanie klauzul generalnych z art. 8 k.p. w odniesieniu do umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 1012 k.p.). Z kolei w wyroku z 16 grudnia 2014 r. (I PK 125/14, OSNAPiUS 2016/7/82) stwierdził, że zachowanie pracodawcy polegające na zawarciu przyrzeczonej umowy na okres próbny z jednoczesnym natychmiastowym jej wypowiedzeniem, stanowi nadużycie prawa do rozwiązywania w tym trybie umowy o pracę (art. 8 k.p.).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów