fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy pracodawca może wyznaczyć pracownikowi termin urlopu

AdobeStock
Pracodawca może jednostronnie wyznaczyć pracownikowi termin wypoczynku tylko w dwóch sytuacjach. To ograniczenie obowiązuje również w czasie pandemii.

- W związku z przestojem związanym z pandemią i późniejszym znacznym zaangażowaniem w pracę znaczna część pracowników nie wykorzystywała w tym roku jeszcze urlopów wypoczynkowych. Chcielibyśmy od września zacząć udzielać urlopów tak, by pracownicy je „wybrali" do końca roku. Nie tworzymy planów urlopowych. Czy możemy narzucić pracownikom terminy wypoczynku? – pyta czytelniczka.

Nie.

Pracodawca nie może narzucić pracownikowi terminu urlopu wypoczynkowego, chyba że jest to urlop zaległy albo pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia umowy.

Jeżeli w firmie tworzony jest plan urlopów, pracownicy powinni korzystać z wypoczynku w terminach ustalonych w tym planie. Gdy plan nie jest tworzony, terminy korzystania z urlopów ustala pracodawca po porozumieniu z pracownikiem. Porozumienie oznacza w tym przypadku konieczność uzgodnienia z pracownikiem terminu urlopu.

Czytaj także: Koronawirus: urlopy wypoczynkowe w czasie pandemii

Poza dwoma wyjątkami pracodawc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA