fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczany jest transfer praw własności intelektualnej

AdobeStock
Znaczna część przychodu z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami nie podlega opodatkowaniu.

Z punktu widzenia pracownika i pracodawcy najbardziej interesujące wydają się być możliwe do uzyskania korzyści finansowe wynikające z transferu praw własności intelektualnej. Te korzyści mają swoje źródło w przepisach o kosztach uzyskania przychodów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).

Zarówno od przychodów uzyskanych z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i od przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, można odliczyć – z pewnymi ograniczeniami – zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (dalej: 50-proc. KUP). W rezultacie znaczna część takiego przychodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także: Postępowanie w sprawach z zakresu własności intelektualnej – nowe regulacje

Zgodnie z wieloletnią praktyką organów p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA