Jak rozliczany jest transfer praw własności intelektualnej

Znaczna część przychodu z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami nie podlega opodatkowaniu.

Publikacja: 02.09.2020 16:45

Jak rozliczany jest transfer praw własności intelektualnej

Foto: AdobeStock

Z punktu widzenia pracownika i pracodawcy najbardziej interesujące wydają się być możliwe do uzyskania korzyści finansowe wynikające z transferu praw własności intelektualnej. Te korzyści mają swoje źródło w przepisach o kosztach uzyskania przychodów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).

Zarówno od przychodów uzyskanych z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i od przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, można odliczyć – z pewnymi ograniczeniami – zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (dalej: 50-proc. KUP). W rezultacie znaczna część takiego przychodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pozostało 94% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe