fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Rok nienagannej pracy liczony od nowa po kolejnej karze

Fotolia.com
Gdy w trakcie roku od nałożenia kary porządkowej pracownik zostanie ponownie ukarany karą porządkową, zatarcie ukarania odsuwa się w czasie.

- Pracownik otrzymał karę upomnienia 11 sierpnia 2016 r. W listopadzie 2016 r. ponownie go ukarano – tym razem naganą (15 listopada). Od kiedy liczyć rok nienagannej pracy w przypadku pierwszej kary? – pyta czytelniczka.

W tym przypadku rok nienagannej pracy, po którym pracodawca będzie musiał usunąć informacje o ukaraniu – o obu karach – upłynie po roku liczonym od 15 listopada. Oczywiście będzie tak pod warunkiem, że w tym czasie pracownik nie zostanie ponownie ukarany karą porządkową. Pracodawca może usunąć informacje o ukaraniu z akt pracownika wcześniej, ale nie musi.

Kara jest uznawana za niebyłą i usuwane są o niej wszelkie informacje z akt osobowych pracownika w trzech przypadkach:

1) po upływie roku nienagannej pracy,

2) jeżeli w ciągu roku po nałożeniu kary pracodawca podejmie taką decyzję (np. oceniając pozytywnie zmianę podejścia pracownika do pracy),

3) w razie uwzględnienia przez pracodawcę sprzeciwu od nałożonej kary lub wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary.

„Nienaganność pracy" powinna być rozumiana jako sytuacja, w której w ciągu roku po ukaraniu nie została pracownikowi wymierzona kolejna kara porządkowa.

Zarówno resort pracy (wyjaśnienia MPiPS z 24 maja 1988 r., PP-053-069/88), jak i Państwowa Inspekcja Pracy (pismo GIP, GPP-517-4560-68-1/10/PE/RP) podkreślają, że w przypadku, gdy w trakcie roku od nałożenia kary porządkowej pracownik zostanie ponownie ukarany karą porządkową, zatarcie ukarania odsuwa się w czasie. Rok nienagannej pracy liczony jest wówczas od ostatniego ukarania.

W tym przypadku kilka miesięcy po pierwszym ukaraniu została nałożona na pracownika druga kara. Termin roczny liczony będzie zatem od ostatniej nałożonej kary.

Autor jest prawnikiem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA