Odwołanie z urlopu jak rozkaz

Aby wezwać pracownika z wypoczynku, nie wystarczy lakonicznie poinformować go, że jest potrzebny w firmie. Konieczny jest jednoznaczny i precyzyjny komunikat ze wskazaniem daty powrotu.

Aktualizacja: 26.08.2018 15:43 Publikacja: 26.08.2018 08:49

Odwołanie z urlopu jak rozkaz

Foto: 123RF

Wakacje wciąż trwają. Podróżując po górskich szlakach czy opalając się na plaży mało kto myśli o pracy. Po to przecież braliśmy wolne, by od spraw zawodowych odpocząć. Sielankowy nastrój może jednak zakłócić niespodziewany telefon z kadr.

Pełne zaskoczenie

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 kodeksu pracy).

Żądanie powrotu z wypoczynku musi więc być spowodowane taką sytuacją w firmie, której w momencie udzielania dni wolnych pracodawca się nie spodziewał. Co więcej – patrząc obiektywnie, nie mógł jej przewidzieć.

Otwarty katalog zdarzeń

Najczęściej jako przykład tego typu zdarzeń podaje się awarie maszyn, systemów komputerowych czy innych urządzeń – w zależności od tego, jaką branżę reprezentuje dany zakład pracy. Słowem chodzi o istotne zakłócenie toku produkcji czy funkcjonowania i konieczną obecność pracownika, który będzie pomocny w usunięciu problemu.

Pracodawca może bronić się też sytuacją otrzymania nowego nieoczekiwanego zlecenia, projektu, w którym udział urlopowanej osoby – z uwagi na jej umiejętności – jest niezbędny, a czas rozpoczęcia zadania pilny. Podobnie w razie choroby innego pracownika i konieczności jego zastąpienia.

Innym często przytaczanym przykładem jest niespodziewana zewnętrzna kontrola dotycząca stanowiska pracy danego pracownika.

Odwołanie z urlopu uznaje się za usprawiedliwione również wtedy, gdy nastąpiło przesunięcie terminu rozprawy sądowej sprawy, w której pracownik reprezentuje pracodawcę.

Katalog nieprzewidzianych okoliczności jest otwarty. Nie da się bowiem do końca ustalić wypadków losowych, jakie mogą wystąpić u pracodawcy.

Jasny komunikat...

Oświadczenie o odwołaniu z urlopu nie może być dorozumiane. Musi być jasne, precyzyjne i jednoznaczne. Nie będzie nim rozmowa telefoniczna, w której pracownik uzyska informację, że „jest potrzebny w pracy". Nie należy bowiem wymagać od pracownika, aby domniemywał, że intencją przełożonego było akurat odwołanie go z urlopu. Tak znał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2017 r. o sygn. akt II PK 26/16.

...skutecznie przekazany

Takie oświadczenie musi ponadto skutecznie dojść do zainteresowanego, tak by mógł zapoznać się z jego treścią. Nośnik oświadczenia – telefon, pismo, itp. – jest dowolny. Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie ma jednak obowiązku codziennego kontrolowania prywatnej poczty elektronicznej, by szukać tam maili od szefa. Zwłaszcza, gdy pracodawca nie wykorzystywał tego sposobu komunikacji z nim w dotychczasowej praktyce.

Bez prawa odmowy

Pracownik odwołany z urlopu powinien przerwać wolne i stawić się niezwłocznie do pracy. Inaczej naraża się na możliwość dyscyplinarnego zwolnienia z tytułu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Zwrot kosztów

Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Mówi o tym wprost art. 167§ 2 k.p.

Z pewnością będą to wydatki na hotel czy inne miejsca zakwaterowania. Do takich kosztów zaliczymy też wydatki na paliwo czy bilety podróżne, w tym lotnicze. Jeżeli pracownik podróżował razem z rodziną, pracodawca musi pokryć również wydatki poniesione przez członków rodziny, jeżeli w wyniku odwołania także oni zostali zmuszeni do przerwania wypoczynku. Trudno wyobrazić sobie np., żeby pracownica – nawet podróżująca z partnerem – pozostawiła na wczasach małe dziecko wymagające jeszcze karmienia piersią.

Rzecz jasna zwrot dotyczy opłat poniesionych na część wypoczynku niewykorzystaną przez pracownika i jego rodzinę. Przyjmuje się natomiast, że obowiązkiem zwrotu nie są objęte takie wydatki związane z urlopem, jak np. koszt zakupu odzieży i sprzętu sportowego. Obowiązek udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa na pracowniku. ?

Zdaniem autora

Andrzej Pazdyga, adwokat, Grupa Prawna Togatus sp. z o.o.

Ocena potrzeby odwołania pracownika z urlopu, jak i wysokości odszkodowania, może być przedmiotem ustalenia sądowego. W grę może wchodzić zarzut mobbingu lub dyskryminacji pracownika i stosowne odszkodowanie w razie potwierdzenia zasadności roszczeń poszkodowanego.

W późniejszym terminie

Urlop niewykorzystany wskutek odwołania pracodawca udziela pracownikowi w terminie z nim uzgodnionym. W przypadku niewykorzystania tego urlopu w roku kalendarzowym, w którym zatrudniony nabył do niego prawo, staje się on urlopem zaległym, który powinien zostać wykorzystany do końca września następnego roku kalendarzowego.

Wakacje wciąż trwają. Podróżując po górskich szlakach czy opalając się na plaży mało kto myśli o pracy. Po to przecież braliśmy wolne, by od spraw zawodowych odpocząć. Sielankowy nastrój może jednak zakłócić niespodziewany telefon z kadr.

Pełne zaskoczenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a