Dane osobowe, jakich pracodawca może zażądać od kandydata do pracy na podstawie art. 221 § 1 kodeksu pracy, to:
- imię (imiona),
- nazwisko,
- data urodzenia,
- dane kontaktowe wskazane przez osobę ubiegającą się o pracę.
To kandydat podejmuje decyzję, czy podać email, numer telefonu czy adres zamieszkania. Może podać wszystkie te dane, ale jeśli poda tylko jedną formę kontaktu, to firma nie ma podstaw, by żądać wskazania także innych danych kontaktowych.
Pracodawca może ponadto wymagać od kandydata informacji o jego wykształceniu, kwalifikacjach zawodowych oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Jednak takie żądanie może mieć miejsce tylko wówczas, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. W praktyce oznacza to, że pracodawca może poprosić o dane dotyczące wykształcenia np. informatyka czy lekarza, ale już nie kandydata do pracy, którą może wykonywać każdy, bez względu na wykształcenie. To samo dotyczy doświad...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.