Warunki pracy cudzoziemca pod nadzorem

Nawet w ciągu dwóch lat po zakończeniu pracy w Polsce przez delegowanego z zagranicy inspekcja może żądać dokumentów związanych z jego angażem. Na ich dostarczenie pracodawca ma 15 dni roboczych.

Publikacja: 25.08.2016 06:40

Warunki pracy cudzoziemca pod nadzorem

Foto: www.sxc.hu

18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (DzU z 2016 r., poz. 868; dalej: ustawa). Na zagraniczne firmy wysyłające do nas ludzi nakłada wiele obowiązków. Przede wszystkim pracownikom delegowanym trzeba zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż polskim pracownikom. Warunki zatrudnienia delegowanych do Polski, jak i prawidłowość delegowania będzie kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca, który deleguje pracownika do Polski, musi mu zapewnić warunki zatrudnienia wynikające z kodeksu pracy. Nie mogą one być mniej korzystne niż warunki zatrudnienia polskich pracowników. Wcześniej ta regulacja była zawarta w art. 671 i następnych kodeksu pracy. Obejmuje to w szczególności: normy i wymiar czasu pracy, okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego, wymiar urlopu wypoczynkowego, minimalne wynagrodzenie za pracę (1850 zł w 2016 r.), wysokość wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, BHP, zasadę równego traktowania oraz zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu oraz wykonywanie pracy zgodnie z przepisami o  zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tak stanowi art. 4 ustawy.

W niektórych przypadkach delegujący jest zwolniony z zapewnienia warunków zatrudnienia: wymiaru urlopu wypoczynkowego, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Dotyczy to pracowników, którzy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami na danym stanowisku przez nie dłużej niż 8 dni w ciągu roku, licząc od startu pracy, wykonują wstępne roboty montażowe lub instalacyjne. Prace te muszą być przewidziane w umowie zawartej pomiędzy pracodawcą delegującym a firmą prowadzącą w Polsce działalność, a ich wykonanie jest niezbędne do korzystania z dostarczonych wyrobów.

Natomiast wyłączenia tego nie stosuje się do pracownika, który na stanowisku wykonuje prace związane z robotami budowlanymi lub utrzymaniem obiektu budowlanego. W szczególności chodzi o: wykopy, roboty ziemne, montowanie i demontowanie elementów prefabrykowanych, wyposażanie lub instalowanie, renowację, demontowanie, rozbiórkę, konserwację, prace malarskie i porządkowe (art. 5 ustawy).

Ustawa chroni także delegowanych przed niekorzystnym traktowaniem przez pracodawcę, gdyby wobec firmy delegującej zostało wszczęte postępowanie administracyjne lub sądowe.

Ważne! Wobec pracowników sektora budowlanego ustawa przewiduje solidarną odpowiedzialność wykonawcy powierzającego realizację prac z pracodawcą delegującym za jego zobowiązania powstałe w trakcie wykonywania tych robót. Dotyczy to zaległego wynagrodzenia w wysokości minimalnego oraz wynagrodzenia i dodatku za pracę w nadgodzinach. Jeśli wykonawca przekaże pracodawcy delegującemu informację o warunkach zatrudnienia oraz otrzyma od niego oświadczenie dotyczące delegowania (z art. 24 ustawy), wówczas nie będzie odpowiadał solidarnie (art. 7 i 8 ustawy).

Ustawy nie stosują przedsiębiorstwa marynarki handlowej wobec załóg na morskich statkach handlowych. Ponadto przepisy te nie odnoszą się do transportu międzynarodowego, z wyjątkiem przewozów kabotażowych.

Co ma wiedzieć PIP

Pracodawca delegujący pracownika do Polski musi wyznaczyć osobę upoważnioną do kontaktów z PIP oraz do  przesyłania i otrzymywania dokumentów. W czasie delegowania ma ona przebywać w Polsce.

Na żądanie PIP wysyłająca firma udostępnia także dane osoby upoważnionej (imię, nazwisko, miejsce pobytu, numer telefonu, adres poczty elektronicznej). Osoba ta powinna przebywać w Polsce także w trakcie kontroli PIP.

Ponadto delegujący przekazuje PIP, najpóźniej w dniu rozpoczęcia wykonywania usługi w Polsce, oświadczenie niezbędne do przeprowadzenia kontroli w miejscu, w którym delegowany będzie pracował >patrz ramka.

Pracodawca delegujący musi poinformować PIP o każdej zmianie informacji podanych w oświadczeniu. Ma  na to 7 dni roboczych od zaistnienia zmiany.

Zarówno oświadczenie, jak i informacja aktualizacyjna powinny być sporządzone w języku polskim lub angielskim w formie pisemnej. Do PIP można je przekazać w postaci papierowej lub elektronicznej – za pośrednictwem punktu kontaktowego określonego w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (art. 24 ustawy).

Pracodawca delegujący ma też przechowywać w Polsce dokumenty (w postaci elektronicznej lub papierowej) związane ze stosunkiem pracy przez cały okres delegowania. Chodzi o: umowę o pracę lub inny dokument potwierdzający warunki zatrudnienia w stosunku pracy, dokumentację dotyczącą czasu pracy pracownika delegowanego, w tym liczby godzin przepracowanych w okresie delegowania, dokumenty, z których wynika wysokość wynagrodzenia delegowanego pracownika oraz dokonanych odliczeń (składki ZUS, PIT), dowody wypłaty wynagrodzenia pracownikowi.

Na wniosek PIP pracodawca udostępnia te dokumenty oraz je tłumaczy na polski w ciągu 5 dni roboczych od otrzymania wniosku. Jednocześnie w ciągu 2 lat po zakończeniu pracy w Polsce przez delegowanego pracodawca ma dostarczyć PIP dokumenty związane z jego stosunkiem pracy, nie później niż w ciągu 15 dni roboczych od daty otrzymania wniosku z PIP.

Uwaga! Za niedopełnienie tych obowiązków delegującej firmie grozi grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Jeśli PIP poweźmie wątpliwości, czy w danym przypadku ma do czynienia z delegowaniem, zweryfikuje m.in. to, czy pracodawca delegujący faktycznie prowadzi znaczną działalność w państwie, w którym ma siedzibę (poza działalnością zarządczą oraz administracyjną) oraz czy pracownik delegowany tylko tymczasowo wykonuje pracę w Polsce.

Ponadto PIP zbada, czy pracownikom delegowanym zapewniono w miejscu wykonywania pracy warunki zatrudnienia określone w kodeksie pracy. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości, wobec pracodawców delegujących może zastosować środki prawne przewidziane w ustawie o PIP, tj. nakazy i zakazy (w formie decyzji administracyjnej) oraz wystąpienia (art. 14 i 15 ustawy).

Przepisy przejściowe

Określają obowiązki szefa delegującego pracownika do Polski, gdy takie delegowanie trwało w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 18 czerwca 2016 r. Taki pracodawca musi złożyć oświadczenie o delegowaniu w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy. W tym samym terminie ma dopełnić obowiązku przechowywania w Polsce dokumentów delegowanych pracowników.

Ponadto zasady ponoszenia solidarnej odpowiedzialności stosuje się do powierzenia wykonywania prac, poczynając od wejścia w życie ustawy.

Autorki są radcami prawnymi

Bezlik informacji

Oświadczenie powinno zawierać:

- dane identyfikacyjne pracodawcy delegującego: nazwa, adres siedziby (adres zamieszkania osoby fizycznej), nr telefonu, adres e-mail, NIP lub numer identyfikacyjny uzyskany w państwie członkowskim, w którym podmiot ten ma siedzibę dla celów podatkowych albo ubezpieczeniowych,

- przewidywaną liczbę pracowników delegowanych do Polski oraz dane osobowe tych osób (imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo),

- przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia delegowania pracowników do Polski,

- adresy miejsca pracy pracowników delegowanych,

- charakter usług uzasadniający delegowanie do Polski,

- dane osoby upoważnionej obejmujące jej imię i nazwisko, adres, pod którym przebywa oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,

- miejsce przechowywania dokumentów dotyczących warunków zatrudnienia pracowników delegowanych.

Jeśli do Polski są delegowani pracownicy tymczasowi, także należy podać dane identyfikacyjne pracodawcy użytkownika.

Uwaga! Przepisy te stosuje się też do pracowników skierowanych pracy w Polsce przez pracodawcę mającego siedzibę w państwie spoza Unii Europejskiej.

18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (DzU z 2016 r., poz. 868; dalej: ustawa). Na zagraniczne firmy wysyłające do nas ludzi nakłada wiele obowiązków. Przede wszystkim pracownikom delegowanym trzeba zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż polskim pracownikom. Warunki zatrudnienia delegowanych do Polski, jak i prawidłowość delegowania będzie kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Obowiązki pracodawcy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe