Podwładny może wystąpić do sądu z wnioskiem o wezwanie pracodawcy w celu zawarcia ugody. Taką procedurę regulują art. 184–185 kodeksu postępowania cywilnego. W praktyce taka czynność etatowca ma doniosłe skutki, które warto uwzględnić, gdy nie dojdzie do ugody. Dotyczą one zarówno przedawnienia żądań pracownika, jak i odsetek ustawowych za opóźnienie.
Trzy lata wsteczNa skutek upływu okresu przedawnienia szef może uwolnić się od spełnienia pracownikowi świadczenia. Kodeks pracy zawierający własną regulację przedawnienia roszczeń jako zasadniczy jego termin wprowadził trzy lata. Zgodnie z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Przy czym terminu przedawnienia z kodeksu pracy nie wolno skracać ani przedłużać przez czynności prawne stron.
Jednak w trakcie okresu przedawnienia mogą nastąpić zdarzenia powodujące jego zawieszenie lub przerwanie. Sz...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.