PFRON: Surowe kary za błędy w raportach rozliczeniowych

Posłowie chcą zwiększyć wpływy do PFRON, a także zmusić firmy, by bardziej przykładały się do rozliczeń z nim.

Aktualizacja: 20.08.2015 17:59 Publikacja: 20.08.2015 17:41

PFRON: Surowe kary za błędy w raportach rozliczeniowych

Foto: 123RF

Do Sejmu wpłynął przygotowywany od dawna w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nowela ma iść szybką ścieżką legislacyjną. Autorzy liczą, że zostanie uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Dzięki temu zmiany będą mogły wejść w życie jeszcze pod koniec tego roku.

Dużo nowości

– Projekt jest korzystny dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych, gdyż uszczelni system udzielania tzw. ulg we wpłatach na PFRON – komentuje Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.

Istotą zmian jest modyfikacja art. 22 ustawy o rehabilitacji, który faworyzuje w przetargach na zamówienia publiczne firmy zatrudniające co najmniej 25 osób, z czego co najmniej 30 proc. ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, połączonym ze schorzeniami natury psychicznej czy umysłowej, zaburzeniami rozwoju, epileptyków czy niewidomych. Jeśli taki podmiot podpisze kontrakt z firmą, która ma 25 pracowników, ale nie zatrudnia niepełnosprawnych, to ten kontrahent może zaoszczędzić niemałe pieniądze na opłatach dodatkowych, jakie musi wnosić do PFRON. Po zmianach pojawią się jednak liczne ograniczenia w udzielaniu tych ulg. Przede wszystkim nie będzie już takiej możliwości dla najmu, dzierżawy lub leasingu.

Kolejne ograniczenie dotyczy kwoty ulgi, która jest uzależniona obecnie od wysokości wynagrodzeń niepełnosprawnych zatrudnionych przy wykonaniu takiej usługi. Do tej pory zdarzało się, że nieuczciwe firmy fikcyjnie windowały wynagrodzenia, by ulga była jak największa, albo liczyły na to, że nie dotrze do nich kontrola PFRON. Po zmianach kwota ulgi zostanie ograniczona do najwyżej przeciętnego wynagrodzenia na jednego niepełnosprawnego.

Uwaga na błędy

Pojawią się także nowe kary w wysokości 5, 10 i 30 proc. udzielonej ulgi za błędne zliczenie tych kwot w raporcie przesyłanym do PFRON, spóźnienie w jego złożeniu, a najwyższa za podanie nieprawdziwych informacji, które spowodowały bezprawne zawyżenie udzielonej ulgi.

– Martwią nas te nowe kary za błędy popełniane w rozliczeniach z Funduszem. Każdemu może się przecież zdarzyć pomyłka, a po zmianach dokumenty będą musiały być wypełnione perfekcyjnie – dodaje Sieradzka. – Rozumiem, że te kary to łyżka dziegciu w nowelizacji, która przewiduje także wiele innych zmian korzystnych dla przedsiębiorców. Chodzi np. o możliwość brania dotacji na pracownika, który stanie się niepełnosprawny w czasie zatrudnienia, czy dokładne określenie terminu na przekazanie części zaliczek na PIT do zakładowego funduszu rehabilitacji. Do tej pory były z tym ogromne problemy.

Opinia dla „Rz"

Sławomir Piechota , poseł PO, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Obecnie rynek zatrudniania osób niepełnosprawnych jest popsuty przez dziko udzielane ulgi we wpłatach na PFRON. Z szacunków funduszu wynika, że w ten sposób wyciekło ponad 100 mln zł. Proponowana przez nas zmiana ma więc uszczelnić ten system. Nowela wprowadza też wysokie kary, które mają zmobilizować przedsiębiorców do starannego wypełniania dokumentów składanych w PFRON. Zdarza się też, że świadomie popełniają błędy, by zyskać w ten sposób więcej pieniędzy. Inne będą także legitymacje osób niepełnosprawnych, które szczególnie za granicą mają kłopot z korzystaniem z przysługujących im tam przywilejów. Obecnie ta legitymacja to papierowy kartonik ze zdjęciem przymocowanym zszywaczem. Nowe będą miały informacje po angielsku i powinny być honorowane za granicą. Nie będzie obowiązku ich wymiany.

Do Sejmu wpłynął przygotowywany od dawna w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Nowela ma iść szybką ścieżką legislacyjną. Autorzy liczą, że zostanie uchwalona na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Dzięki temu zmiany będą mogły wejść w życie jeszcze pod koniec tego roku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów