Monitoring poczty elektronicznej, jako monitoring obejmujący środki komunikacji, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych form monitoringu. Konstytucja RP w art. 49 zapewnia wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić wyłącznie w przypadkach wymienionych w ustawie i w sposób w niej określony.
Warunki wprowadzeniaUstawodawca zdecydował, że pracodawca może wprowadzić kontrolę służbowej poczty elektronicznej pracownika jedynie, gdy jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Obie te przesłanki muszą być jednak spełnione łącznie, a więc sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku monitoringu wizyjnego. Ta regulacja ma na celu ochronę pracownika przed bezpodstawną ingerencją pracodawcy w tajemnicę korespondencji.
Czytaj też: Kiedy pracodawca może monitorować e-maile pracowników
Z praktyczne...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.