Zwiazki zawodowe - kto moze się zrzeczać

Związek zawodowy będzie mógł prowadzić spór zbiorowy dotyczący warunków wynagradzania zleceniobiorców, choć nie ma uprawnień do prowadzenia rokowań w tych sprawach.

Publikacja: 13.08.2015 03:00

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (K 1/13).

Trybunał wydał go po rozpoznaniu sprawy z udziałem Sejmu i Prokuratora Generalnego co do zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 16, dalej: ustawa o zz).

W szczególności TK stwierdził, że art. 2 ust. 1 ustawy o zz jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim ogranicza wolność tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osobom wykonującym pracę zarobkową niewymienionym w tym przepisie. W myśl art. 2 ust. 1 ustawy o zz „prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami". W orzeczeniu TK orzekł, że ten przepis jest niezgodny z art. 59 ust. 1 w zw. z art. 12 konstytucji.

Orzeczenie Trybunału otwiera możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych np. zleceniobiorcom czy pracownikom tymczasowym. Podobnie TK za niezgodny z ustawą zasadniczą uznał art. 2 ust. 2 ustawy o zz dotyczący osób wykonujących pracę nakładczą. Natomiast w zakresie art. 2 ust. 5 tej ustawy TK orzekł, że jest to przepis zgodny zarówno z prawem krajowym, jak i międzynarodowym. Regulacja ta przyznaje osobom skierowanym do zakładów w celu odbycia służby zastępczej prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w zakładach pracy. Orzeczenie weszło w życie z dniem jego publikacji, tj. 12 czerwca br.

Komentarz eksperta

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy sp.k.

Nie znamy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku TK. Ponieważ jednak orzeczenie to może mieć w przyszłości dla wielu przedsiębiorców istotne znaczenie, już warto zastanowić się nad jego niektórymi konsekwencjami praktycznymi. Dotyczą one np. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a w szczególności odpowiedzi na pytanie, czy to orzeczenie pozwala wszcząć i prowadzić spór zbiorowy przez organizację związkową z pracodawcą w sprawach dotyczących warunków pracy i płacy zleceniobiorców.

Moim zdaniem możliwość stosowania do zleceniobiorców (po wejściu w życie wyroku TK) ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, choć to orzeczenie nie modyfikuje tej ustawy, jest niejednoznaczna. Będzie budzić liczne wątpliwości, przynajmniej do czasu wydania przez sądy powszechne orzeczeń o tych przepisach.

Wyrok TK jest wyrokiem zakresowym. Oznacza to, że TK nie podważył konstytucyjności art. 2 ust. 1 ustawy o zz. Wskazał jednak, że ten przepis nie może ograniczać innych osób w tworzeniu związków zawodowych. To budzi wiele wątpliwości i różne interpretacje. Sam art. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych stanowi, że „spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych". Z jednej strony można argumentować, że skoro na skutek orzeczenia TK nie zmienił się art. 2 ust. 1 ustawy o zz, tzn. nie zmodyfikowano formalnie katalogu uprawnionych do tworzenia związków zawodowych, lecz jedynie przepis ten nie może być traktowany jako ograniczający tworzenie związków przez inne osoby, to katalog podmiotów, na rzecz których może być prowadzony spór zbiorowy, także się nie zmienił. Dla zmiany stanu prawnego konieczne byłoby dopiero orzeczenie TK o stwierdzeniu zgodności z konstytucją przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Inna koncepcja interpretacji tych przepisów może sprowadzać się do traktowania zleceniobiorców analogicznie do wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej niebędących pracodawcami. Te osoby – jako wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o zz zrzeszone w związkach na mocy art. 1 w zw. z art. 6 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – mogą prowadzić takie spory. Co więcej, art. 6 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych stanowi, że „przepisy ustawy, w których jest mowa o pracownikach, mają odpowiednie zastosowanie do osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych". Skoro zaś komentowane orzeczenie TK potwierdza możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w związkach, prawidłowe jest rozumowanie pozwalające wszcząć i prowadzić przez związek zgodny

z prawem spór zbiorowy dotyczący np. warunków wynagradzania zleceniobiorców. Zakładając oczywiście, że takie osoby będą członkami związków. Należy przy tym zastrzec, że aktualne pozostają wszystkie ograniczenia określone w innych przepisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, np. z art. 1, art. 4 ust. 1 czy art. 4 ust. 2. Chodzi o zakaz prowadzenia sporu co do roszczeń indywidualnych czy poza zakresem przedmiotowym ustawy (np. postulaty o charakterze politycznym czy organizacyjnym).

Nie ulega wątpliwości, że na skutek orzeczenia TK trzeba będzie na nowo czytać i interpretować ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Związek zawodowy zyska bowiem możliwość wszczynania sporów zbiorowych dotyczących warunków pracy i płacy dla zleceniobiorców, choć nie ma uprawnień do prowadzenia rokowań w tych sprawach.

To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (K 1/13).

Trybunał wydał go po rozpoznaniu sprawy z udziałem Sejmu i Prokuratora Generalnego co do zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 16, dalej: ustawa o zz).

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a