Wbrew intencjom legislatorów i oczekiwaniom przedsiębiorców, zmiany nie oznaczają klarowności interpretacyjnej. Choć nowe przepisy pozostawały w poczekalni do 30 lipca 2020 r., to od samego momentu ich uchwalenia pojawiają się głosy o wątpliwościach w znaczeniu wielu pojęć.
Nie tylko nowe umowyNie jest m.in. jasne, czy najnowsza dyrektywa ma zastosowanie tylko do nowych umów, czy również do tych będących w trakcie realizacji. Poza tym przepisy nie wskazują, czy pracodawca musi stosować reguły dotyczące maksymalnego okresu delegowania do aktualnych kontraktów, a jeśli tak, to od kiedy – czy od dnia wejścia w życie dyrektywy, czy też wliczając w to czas od początku trwania umowy?
Te wątpliwości podzielali już polscy europosłowie. Komisarz Marianne Thyssen w odpowiedzi na pytanie pani europoseł Danuty Jazłowieckiej (posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji) wyjaśniła, że nowe regulacje będą miały zastosowanie do bieżących i nowych kontr...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.