L4 w dniu wypowiedzenia wysłanego e-mailem nie uchroni przed zwolnieniem

Powstanie zdarzeń uzasadniających ochronę już po wypowiedzeniu umowy nie stanowi przeszkody do rozwiązania stosunku pracy, chociażby przesłanki tej ochrony istniały w dniu złożenia oświadczenia lub w dniu rozpoczęcia się ustawowego okresu wypowiedzenia – wynika z jednego z wyroków Sądu Najwyższego

Aktualizacja: 01.08.2020 09:22 Publikacja: 01.08.2020 00:01

L4 w dniu wypowiedzenia wysłanego e-mailem nie uchroni przed zwolnieniem

Foto: Adobe Stock

Przepis art. 41 kodeksu pracy przyznaje ochronę przed wypowiedzeniem pracownikowi, którego nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, jednocześnie nie precyzuje on okoliczności, które owe usprawiedliwienie uzasadniają. Istotną regulacją powiązaną ze wskazanym przepisem jest rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zgodnie z definicją przyjętą w rozporządzeniu za okoliczności usprawiedliwione należy uznać zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się do pracy i jej świadczenie, jak również inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika, które pracodawca uzna za usprawiedliwione. Elementem niezbędnym uznania okoliczności za usprawiedliwioną jest również dowód jej usprawiedliwienia. Rozporządzenie zawiera katalog tego rodzaju dowodów, czym uzupełnia ustanowioną definicję.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów